18. 4. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Google prekonal v 1. štvrťroku 2008 očakávania analytikov a vyvrátil obavy zo spomalenia rastu koncernu. Čistý zisk internetového koncernu medziročne vyskočil o 30 % a akcia Google po zverejnení výsledkov posilnila takmer o 18 %. Prevádzkovateľ najznámejšieho internetového vyhľadávača zarobil za prvé tri mesiace roka 1,31 miliardy USD (26,74 miliardy Sk) alebo 4,12 USD na akciu oproti 1 miliarde USD alebo 3,18 USD na akciu v rovnakom období vlani. Bez nákladov na pokrytie akcií pre zamestnancov by zisk na akciu dosiahol 4,84 USD. Analytici v priemere očakávali na tejto báze 4,52 USD na akciu. Tržby vzrástli o 42 % na 5,19 miliardy USD. Google tak rázne vyvrátil obavy, že ho postihli následky spomalenia americkej ekonomiky. "Je jasné, že máme dobrú pozíciu aj napriek ekonomickému prostrediu, v ktorom sa nachádzame," uviedol generálny riaditeľ Google Eric Schmidt počas telefonickej konferencie s analytikmi. Koncern vidí obrovský rastový potenciál predovšetkým na medzinárodných trhoch. Google totiž dosahuje už viac ako polovicu tržieb mimo USA. Keďže koncern výrazne prekonal očakávania analytikov, jeho akcia v poburzovom obchodovaní vyskočila takmer o 18 % na 525 USD. Google je tak po spoločnostiach Intel a IBM ďalším veľkým koncernom, ktorý prekonal prognózy trhu, čo naznačuje, že technologickej brandži sa darí aj napriek obavám z recesie v USA. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Americká tlačová agentúra Associated Press uvažuje o zatvorení svojej pobočky vo Francúzku kvôli ročnej strate 1,5 milióna eur (48,6 milióna Sk). Vyplýva to z obežníka vedenia agentúry, ktorý poslala svojim zamestnancom a s ktorým sa dnes oboznámili aj vo Francúzsku. AP plánuje predať svoju francúzsku prevádzku mediálnemu podnikateľovi Vincentovi Bollorému a bývalému šéfovi AFP Bertrandovi Evenovi. Bolloré má prevziať 40 percent a Eveno 60 percent akcií. Zamestnanci proti takémuto rozhodnutiu protestovali. Vo Francúzsku zamestnáva AP 25 novinárov a mnoho iných externých spolupracovníkov. Odbory očakávajú, že vedenie podniku je pripravené viesť rozhovory o alternatívnom riešení. Miliardár Bolloré, ktorý francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu poskytuje na jeho dovolenkové cesty svoje súkromné lietadlo a jachtu, buduje mediálne impérium. Je majiteľom reklamnej agentúry a PR agentúry, dvoch bezplatných novín, podielov v denníku Le Monde a televíznej stanici. V súčasnosti sa pokúša o založenie alebo prevzatie ďalších novín a televíznej stanice. Francúzska tlačová agentúra AFP, ktorá je závislá od štátnych financií, pokrýva 95 percent trhu. Správu priniesla agentúra DPA.

Copyright © TASR 2008

Ruský prezident Vladimir Putin poprel v piatok správy, že sa rozviedol so svojou manželkou Ljudmilou a plánuje sa oženiť s oveľa mladšou gymnastkou. "Nie je na tom ani slovko pravdy," povedal na Sardínii na spoločnej tlačovej konferencii s nadchádzajúcim talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Putin tiež vyhlásil, že Rusky sú "najtalentovanejšie a najkrajšie ženy na svete". "Ak sa im niekto vyrovná, sú to talianske ženy," konštatoval s úklonom smerom k svojmu talianskemu hostiteľovi. Ruský bulvárny denník Moskovskij Korrespondent v sobotu napísal, že 55-ročný Putin sa pred dvoma mesiacmi tajne rozviedol s manželkou Ljudmilou a chce sa oženiť s 24-ročnou Alinou Kabajevovou, bývalou šampiónkou v modernej gymnastike. Kabajevová, ktorá získala zlatú medailu na olympijských hrách 2004 v Aténach, je teraz členkou dolnej komory parlamentu za prokremeľskú stranu. Jej hovorkyňa Elisaveta Ovčinniková zverejnené klebety poprela a od denníka žiadala ospravedlnenie.Denník údajne získal informácie od blízkeho priateľa šéfa spoločnosti, ktorá mala zorganizovať Putinovu svadbu v Petrohrade 15. júna. Putin na informácie reagoval slovami, že "vždy mal negatívny názor na tých, ktorí pchajú svoj nos a erotické fantázie do života iných ľudí". Moskovskij Korrespondent sa v piatok na titulnej strane ospravedlnil s tým, že "zverejnenie týchto informácií nedokáže podložiť dôkazmi a že správu nepostavil na konkrétnom základe, ale na klebetách". "Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorým náš článok spôsobil morálne utrpenie," napísal denník.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.