6. 1. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Čínske úrady začali rozsiahly zásah proti veľkým webovým stránkam, ktorého cieľom je eliminácia nemorálneho a pornografického obsahu na internete. Tvrdé sankcie hrozia aj najväčším internetovým vyhľadávačom Google a Baidu. Rozhodnutie o spustení celonárodnej kampane padlo na dnešnom stretnutí predstaviteľov šiestich vládnych agentúr a ministerstva verejnej bezpečnosti. Cieľom avizovaného zásahu je očistenie čínskeho internetu od veľkého množstva nevhodného a podradného obsahu, ktorý podľa úradov "narušuje verejnú morálku a poškodzuje fyzické a duševné zdravie mládeže." Kampaň bude zameraná voči 19 internetovým operátorom a webovým stránkam, ktoré dostatočne rýchlo nezareagovali na varovania vládnych cenzorov. Absolútnou jednotkou medzi čínskymi internetovými vyhľadávačmi je spoločnosť Baidu, na vzdialenom druhom mieste je v Číne globálny líder Google. V zozname podozrivých lokalít figuruje aj veľký čínsky informačný portál Sina.com. Podľa novín Financial Times budú mať čínski cenzori čoskoro k dispozícii modernejší software na filtráciu zakázaného obsahu. Napriek cenzúre sa čínskym úradom nedarí dostať internet plne pod kontrolu, najväčšie starosti Pekingu robia početné internetové blogy. Podľa oficiálnych údajov využíva internet takmer 300 miliónov obyvateľov Číny, píše agentúra Reuters.

Dovolili si zamestnanci českej rozhlasovej stanice Frekvence 1 minulú nedeľu príliš, pustili svoje pudy a chúťky z uzdy a mali sex v priamom prenose? Podľa jedného zo znechutených poslucháčov áno. Vedenie stanice to však poprelo. "Ozýval sa iba charakteristický zvuk súložiaceho páru," napísal jeden z pozorných poslucháčov, ktorému neunikli ani niektoré jednoznačné vety vzrušeného páru. "Rýchlo to pusť," kázal ženský hlas. "Čo mám robiť," reagoval neskôr mužský hlas. V skutočnosti sa však prihodilo čosi iné než súlož v živom vysielaní. Redaktorka, ktorá o 18.00 čítala večerné správy, pohotovo ratovala kolegu moderátora, ktorý dostal v štúdiu epileptický záchvat. Na pomoc jej prišli aj ďalší a napokon do štúdia dorazila aj privolaná posádka rýchlej záchrannej služby. Dlhé minúty sa však všetko dialo pri zapnutých mikrofónoch. "Náš moderátor už je v poriadku, takže ma len mrzí, že niektorých poslucháčov sme mohli vydesiť," komentoval udalosť programový riaditeľ rozhlasovej stanice Frekvence 1 Mirek Škoda.
Copyright © TASR 2009
Všetky štyri kanály francúzskej verejnoprávnej televízie od pondelka vysiejú večerný program bez prerušovania reklamnými blokmi. Zákaz vysielať od 20:00 reklamu, ktorý už dlho presadzuje francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, síce neprešiel parlamentom, ale do platnosti ho už v predstihu zaviedla rada dohliadajúca nad vysielaním verejnoprávnej televízie. Podľa pondelňajšieho vydania denníka Le Parisien to bude znamenať revolúciu v televíznom vysielaní: "Dnešným dňom sa celkom zmení televízny éter," napísal denník. Podľa novely zákona o televíznom vysielaní z dielne Sarkozyho, ktorý sa zatiaľ nepodarilo pretlačiť cez parlament, by mal riaditeľa verejnoprávnej televízie po novom vymenovávať prezident, čo médiá označujú za pokus o podriadenie televízie štátnej moci. Na protest proti reformám v pondelok demonštrovali zamestnanci stanice France 3 a televízia neodvysielala niekoľko spravodajských blokov. Podľa odporcov Sarkozyho návrhu chce prezident zákazom reklamy na staniciach verejnoprávnej televízie pomôcť zvýšiť zisky z reklamy svojmu priateľovi Martinovi Bouyguesovi, ktorý vlastní súkromnú televíziu TF1.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.