24. 5. 2009

Cannes Film Festival

Cannes Film Festival
Zlatú palmu na na medzinárodnom filmovom festival v Cannes získal film DAS WEISSE BAND od režiséra Michaela HANEKEHO . Grand Prix získal film UN PROPHÈTE režiséra Jacques AUDIARDA. Cenu za najlepšiu réžiu získal Brillante MENDOZA za film KINATAY. Cenu za najlepší scenár si z Cannes odniesol LOU Ye za CHUN FENG CHEN ZUI DE YE WAN. Najlepšou herečkou sa stala Charlotte GAINSBOURG za úlohu vo filme ANTICHRIST od režiséra Lars VON TRIERA. Najlepším hercom sa stal Christoph WALTZ za úlohu vo filme INGLOURIOUS BASTERDS , ktorý režíroval Quentin TARANTINO. Cenu poroty získali FISH TANK od Andrei ARNOLD a BAK-JWI od PARK Chan-Wooka.
Grécku drámu Kynodontas vyhlásili na medzinárodnom filmovom festival v Cannes za najlepší film v sekcii nových talentov. Temný surrealistický rodinný príbeh v réžii Giorgosa Lanthimosa zvíťazil medzi dvadsiatkou snímok z celého sveta v oficiálnej sekcii Un Certain Regard. Ďalšie ceny získali rumunský príbeh policajta a pocta iránskej undergroundovej hudobnej scéne. Cenu poroty získala rumunská dráma Politist, Adjectiv o morálnych dilemách, ktorým čelí rumunský policajt pri prenasledovaní bezvýznamného dospievajúceho drogového dílera. Špeciálnu cenu poroty, ktorej predsedal taliansky režisér Paolo Sorrentino, udelili iránskemu režisérovi Bahmanovi Ghobadimu za fiktívny dokument Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh, ktorý vzdáva poctu teheránskej rapovej a rockovej scéne. Dvojhodinový film, na ktorom spolupracovala i nedávno prepustená americko-iránska žurnalistka Roxana Saberi, nakrúcali 17 dní tajne v Iráne s prevažne neprofesionálnymi hercami a minimálnym rozpočtom. Minulý rok si cenu Un Certain Regard odniesla kazašská komédia Tulpan (2008). Na Medzinárodnom festivale v Cannes v sobotu rozdali prvé ocenenia. Ken Loach získal Cenu ekumenickej poroty za snímku Looking for Eric a anticenu si odniesol Lars von Trier za film Antichrist. V snímke Looking for Eric si zahral aj bývalý futbalista tímu Manchester United Eric Cantona. Vystupuje ako predstava, ktorá má byť psychologickým mentorom depresívneho muža snažiaceho sa vyrovnať sa so životom a dvoma neposlušnými nevlastnými synmi. Šesťčlenná ekumenická porota tiež udelila uznanie rakúskemu režisérovi Michaelovi Hanekemu za drámu Das weiße Band, mrazivý príbeh protestantskej nemeckej dediny v predvečer prvej svetovej vojny. Haneke je jedným z najhorúcejších favoritov na hlavné ocenenie festivalu Zlatú palmu, ktoré udelia dnes na záverečnom ceremoniáli. Ekumenická porota sa tento rok rozhodla udeliť aj anticenu, a to známemu režisérovi Larsovi von Trierovi. Jeho snímku Antichrist označila za "najmizogýnnejší film z dielne režiséra, ktorý sa sám nazýva najväčším na svete". Prezident poroty, rumunský režisér Radu Mihaileanu uviedol vo vyhlásení, že von Trier týmto filmom naznačuje, že "žena by mala byť spálená na hranici, aby muž nakoniec povstal". Proti rozhodnutiu poroty ostro vystúpil režisér Thierry Fremaux , podľa ktorého ide o "absurdné rozhodnutie hraničiace s výzvou na cenzúru".
Rakúsky režisér Michael Haneke získal dnes na Medzinárodnom festivale v Cannes cenu francúzskeho ministerstva školstva. Ocenenie si odniesol za drámu Das weiße Band, čierno-biely portrét nemeckej dediny v predvečer prvej svetovej vojny. Podľa kritikov snímka patrí medzi horúcich favoritov na hlavné ocenenie festivalu Zlatá palma, ktoré udelia dnes na záverečnom ceremoniáli. Cena ministerstva školstva môže byť signálom pre učiteľky a učiteľov, že film Das weiße Band môžu používať ako študijnú pomôcku. V sobotu ocenila ekumenická porota film Looking for Eric režiséra Kena Loacha, anticenu sa rozhodla udeliť Larsovi von Trierovi za snímku Antichrist. Najlepším filmom v sekcii nových talentov sa stala grécka dráma Kynodontas, cenu poroty získala rumunská dráma Politist, Adjectiv a špeciálna cena poroty pripadla iránskemu režisérovi Bahmanovi Ghobadimu za fiktívny dokument Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.