25. 10. 2009

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) sa obrátila na Radu pre vysielanie a retransmisiu so sťažnosťou na nedodržanie objektívnosti a nestrannosti v relácii Lampa z 15. októbra, kde bol jediným hosťom premiér Robert Fico.
Ako TASR informoval predseda strany Martin Halás, predstavitelia SDĽ považovali pozvanie do relácia o stave ľavice na Slovensku za prirodzené, nakoľko v predchádzajúcej relácii o pravici boli zástupcovia piatich pravicových strán.
V tejto súvislosti upozornil, že preferencie SDĽ sú podľa septembrového prieskumu agentúry Focus porovnateľné s KDS a vyššie ako v prípade OKS, ktoré sa predtým zúčastnili na diskusii o pravici. Keďže televízia JOJ niekoľko dní pred reláciou avizovala len pozvanie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, líder SDĽ faxom upozornil generálneho riaditeľa televízie na to, že podobné zloženie nereprezentuje slovenskú ľavicu. "Napriek tomu bol v relácii moderovanej Štefanom Hríbom len Robert Fico," zhrnul Halás.

Copyright © TASR 2009

Za nelichotivé vysvedčenie k dvadsiatemu výročiu Nežnej revolúcie považuje europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) znižovanie slobody tlače na Slovensku, čo zaznamenala renomovaná organizácie Reportéri bez hraníc. Podľa nej Slovensko zaznamenalo prepad zo 7. na 44. miesto v rebríčku slobody tlače. "Súčasní mocní sa postarali o prepad v rebríčku za štyridsať iných krajín. Vláde, čo núti médiá zverejňovať vlastné traktáty reagujúce na články, hoci v nich nebola žiadna chyba, totiž spoľahlivo sekundujú súdy premyslene organizované mužom, ktorý je koaličným rekordérom v ryžovaní na súdnych sporoch s médiami,“ vyhlásil Mikolášik v rozhovore pre agentúru SITA. Keby podľa neho stávkové kancelárie pridali do svojej ponuky možnosť tipovať výsledok ktoréhokoľvek súdneho sporu medzi politikmi a médiami, kurz by mohol byť asi taký ako na zápas Slovenska s Trinidadom a Tobagom v ľadovom hokeji. Mikolášik upozornil, že pritom nie novinári premiéra, ale on ich verejne nazýva idiotmi, hyenami, slizkými hadmi či prostitútkami. Medzinárodnú organizáciu na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc znepokojila skutočnosť, že európske demokracie ako Francúzsko, Taliansko a Slovensko sa v rebríčku hodnotiacom slobodu médií každoročne prepadávajú. Vďaka "obamovskému efektu" a zmene postoja novozvoleného amerického prezidenta k médiám naopak, najviac postúpili Spojené štáty - zo 40. na 20. miesto. Česká republika sa umiestnila na 24. mieste, Slovensko na 44. Bratislavu pritom predbehli aj krajiny ako Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Jamajka.
Medzinárodná organizácia Reporters Sans Frontieres (RSF) so sídlom v Paríži každoročne zostavuje index hodnotiaci slobodu tlače v krajinách na základe dotazníka, ktorý vypĺňajú stovky novinárov a mediálnych expertov z jednotlivých štátov sveta. Index odzrkadľuje porušovanie slobody tlače medzi 1. septembrom 2008 a 31. augustom 2009.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.