13. 6. 2012

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK  MEDIA NEWS



Bratislavský krajský súd odmietol žalobu na novinárku Annu Lajmonovú, v ktorej od nej Tobiáš Loyka žiadal ospravedlnenie a finančnú náhradu nemajetkovej ujmy. Krajský súd tak potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava II. Loyka žaloval Lajmonovú od roku 2009 ako vydavateľku regionálnych novín Oravec za jej článok Kedysi Suchohradčanov bili iní, teraz sa bijú sami, ktorý vyšiel v roku 2008. Podľa krajského súdu nedošlo k neoprávnenému zásahu do osobnostných práv žalobcu. Predseda Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Peter Kubínyi dnes na tlačovej besede ocenil, že v tejto kauze sloboda slova zvíťazila nad právom na ochranu osobnosti.
Loyka najskôr v žalobe žiadal náhradu nemajetkovej ujmy jedno euro, potom 250 000 eur, neskôr 1 000 eur a pri podaní odvolania sumu zmenil na 500 000 eur. V súvislosti s týmito sumami Kubínyi uviedol, že aj z nich vidno, čo je ich cieľom, a to zruinovať vydavateľa, že napísal článok. Rozsudok krajského súdu je konečný. Loyka je povinný zaplatiť trovy konania a súdny poplatok.
V roku 2009 Lajmonová za žalovaný článok dostala Osobitnú cenu za investigatívny príspevok v Novinárskej súťaži Slovenského syndikátu novinárov. Po podaní žaloby sa Lajmonová obrátila na SSN ako jeho členka so žiadosťou o pomoc. Ten angažoval advokáta Mareka Benedika, pretože Lajmonová len verne opísala situáciu v obci Suchá hora. Lajmonovej článok nebol o Loykovi, ale o tom, ako budú obyvatelia obce kúriť v zime. „Nebolo mi všetko jedno, keď prišla pozvánka na pojednávanie,“ povedala. Zároveň zdôraznila, že Oravec nie je z ekonomického hľadiska silné médium.
Podľa Benedika z rozsudku krajského súdu vyplýva, že sloboda prejavu prevažuje nad právom na ochranu osobnosti. Ako povedal, krajský súd sa oprel o dva judikáty Európskeho súdu pre ľudské práva a aj sa nimi riadil, čo na Slovensku nie je podľa Benedika obvyklé. „Ťažiskom rozsudku boli dva argumenty. Sloboda prejavu je základ demokratickej spoločnosti a sloboda prejavu chráni nielen neškodné myšlienky, ale sa vzťahuje aj na nepríjemné informácie, ktoré šokujú, alebo urážajú niektoré skupiny obyvateľstva,“ povedal Benedik s tým, že podľa súdu sloboda prejavu sa vzťahuje aj na urážanie a provokácie.
SSN poskytuje svojim členom právne rady v pracovnoprávnych veciach, napríklad konzultácie v prípadoch nevyplatenia miezd a odmien či pri nezákonnej výpovedi. Pomáha tiež pri zastupovaní pred súdom, ak ide o ochranu slobody slova. Syndikát poskytuje aj právnu pomoc v zahraničí, ak novinári dlhodobo pôsobia v niektorej krajine.
 

©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.