21. 1. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Na jednom zo sídlisk v západobieloruskomm meste Grodno bolo v noci na dnešok nájdené mŕtve telo novinára, spisovateľa a disidenta Juryho Humjaňuka. Podľa polície štyridsaťtriročný muž vypadol z deviateho poschodia panelového domu neďaleko svojho bydliska. Či išlo o nehodu, samovraždu alebo vraždu vyšetrovatelia zatiaľ nevedia. Podľa bieloruského vysielania Rádia Sloboda Humjaňuk pôsobil ako spravodajca viacerých poľských médií a publikoval aj články na bieloruských opozičných serveroch. Predvlani sa v rodnom Grodno zúčastnil protestného pochodu proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a bol 12 dní vo väzení. Humjaňuk bol členom bieloruského PEN-klubu a má na svojom konte štyri zbierky poézie a román. K neobjasneným úmrtiam opozičných novinárov v Bielorusku občas dochádza. V septembri roku 2010 bol na svojej chate nájdený mŕtvy Oleg Bebenin, zakladateľ webového servera bieloruskej opozície Charta 97. Polícia prípad uzavrela s tým, že žurnalista spáchal samovraždu obesením. Bebeninovi príbuzní a kolegovia ale označili oficiálnej policajnej verzii o jeho úmrtí za nevierohodnú.Copyright © ČTK 2012


Český herec Martin Dejdar sa ohradil voči vyhláseniu tvorcov televíznej ságy Zdivočelá země, ktorí s ním už nechcú pracovať, pretože verejne podporil prezidentského kandidáta Miloša Zemana. Dejdar v liste spisovateľovi Jiřímu Stránskemu a režisérovi Hynkovi Bočanovi uviedol, že predsa nevolí "majora Zemana", a spýtal sa, či znova vzniknú zoznamy, kto smie s kým nakrúcať, informoval dnes server Novinky.cz.
"Dvadsaťštyri rokov sa tu snažíme presadiť jeden z hlavných princípov slobodnej demokracie. Ako hovorí klasik: 'Povedzte svoj názor bez bázne a hany!', citoval Dejdar Jana Wericha. "Možno si mnohí zle prečítali moju vetu o prezidentských kandidátoch a domnievajú sa, že by som volil majora Zemana..."
Tvorcovia Zdivočelej zeme, v ktorej hral Dejdar bývalého západného pilota Antonína Maděru, mu vyčítajú, že "človek, ktorý po 17 rokov všade hovoril, ako mu Antonín Maděra zmenil život a myslenie a všetky názory, svojou voľbou pána Zemana iba potvrdzuje, že všetko, čo o Zdivočelej zemi hovoril, boli len 'kecy'... Skončili sme s ním. Či skôr on s nami," uviedli Stránský a Bočan vo vyhlásení.
Martin Dejdar v reakcii uviedol, že zrejme budú voliť prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. "Ak bude zvolený, myslím si, že aj on môže byť pre túto krajinu dobrým a prínosným prezidentom. Avšak trocha ma desí, aby potom nevznikali zoznamy, kto s kým môže nakrúcať a kto s kým nie, to už tu bolo a ty si to, Hynek, zažil na vlastnej koži," citovali Dejdara, ktorého ukončenie spolupráce mrzí, napísali Novinky.cz.


Copyright © TASR 2012


Scenárista Zdivočené země Jiří Stránský sa ospravedlnil za kritiku proti predstaviteľmi hlavnej role Martin Dejdar. Spisovateľa a bývalého politického väzňa pobúrilo, že herec v prezidentskej voľbe podporuje Miloša Zemana. V spoločnom vyhlásení s režisérom obľúbeného seriálu Hynkom Bočan potom uviedol, že s Dejdar končí spoluprácu.

Mám zlé svedomie, kajá sa Stránský
"Mám zlé svedomie, pretože som do toho Hynka zatiahol nevinne, napísal som to za nás dva, dal som mu to na vedomie a on mi dal na vedomie, že by ma najradšej kopol do „šimpánu," povedal Českému rozhlasu (ČRo) Jiří Stránský . Povedal tiež, že ho nahnevalo, že Dejdar volí človeka, čo "prosil komunistov o hlasy" a že svoj čin spätne pokladá za veľkú chybu.
"Ospravedlňujem sa, že som použil nesprávne slová, to sa nemá. Niektoré veci sa v hneve robiť nemajú," uznal pre ČRo Stránský.
Nie je bez zaujímavosti, že politici, ktorí stoja na Schwarzenbergova strane, reagujú na otázku o vhodnosti spájanie politických názorov a umeleckej dráhy veľmi opatrne. "Táto situácia je otázkou medziľudských vzťahov. Mne ako politikovi neprislúcha sa k tomu vyjadrovať," povedal iDNES.cz šéf klubu poslancov TOP 09 a starosti Petr Gazdík.
"Myslím si, že toto rozhodnutie závisí na pánovi režisérovi. Ale svojím spôsobom ho chápem. Ak hlavné seriálový hrdina vystupuje výrazne proti komunistom a komunizmu, nemal by ho hrať človek, ktorý podporuje Miloša Zemana, ktorý má istým spôsobom 'maslo na hlave', "povedala neúspešná kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová, ktorá v druhom kole podporuje Schwarzenberga.
Triezvejšie sa na vec pozerá šéf poslancov ODS Marek Benda. Grémium tejto strany, ktorého je Benda členom, síce Schwarzenberga podporilo, ale Benda iDNES.cz povedal: "O tejto veci rozhodujú autori seriálu. Takáto reakcia mi príde premrštená a domnievam sa, že sa jedná o súčasť predvolebnej propagácie. Ale určite by sa také veci nemali pliesť do umenia. "
"Akúkoľvek perzekúcii alebo obmedzenia považujem za vyložene trápne a vôbec s tým nesúhlasím. Žijeme v demokracii, Martin je vynikajúci herec a mal by dostať všetky príležitosti," povedal však ďalšie Schwarzenbergův stúpenec Michael Kocáb.
"Ak teraz podporí kandidáta oficiálne podporovaného komunistickou stranou, tak sa nemôže čudovať, že sú jeho kroky prijaté s takou reakciou," povedal však niekdajší minister Ivan Pilip. "Nikto by nemal byť vylučený zo svojej profesie kvôli tomu, že niekoho preferuje vo voľbách," oponoval mu ďalšie Schwarzenbergův stúpenec a Pilipův bývalý vládny kolega Jan Ruml

Zdroj :Idnes.cz