1. 1. 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWSViac profesionality a vzdelávania chce do tímu spravodajcov verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska priniesť nový šéf jeho spravodajstva a publicistiky Lukáš Diko. V personálnej oblasti bolo totiž podľa Dika najmä televízne spravodajstvo zanedbávané. “Aj ľudia, ktorí tu pracovali krátko, neboli vedení a učení k tomu, ako robiť televízne spravodajstvo,“ povedal pre agentúru SITA Diko. Ľudí chce posúvať vpred i preto, lebo si myslí, že nielen peniaze sú motiváciou, ale aj to, keď ľudia vidia, že sa v niečom zlepšujú.
Pri personálnych výmenách sa riadi najmä tým, aby na kľúčových pozíciách robili tí najlepší profesionáli. Napríklad ľudia ako šéf rozhlasového spravodajstva Braňo Dobšinský, či noví editori v televíznom spravodajstve - bývalý zástupca šéfredaktora Pravdy Juraj Fellegi a bývalý editor z Markízy Tomáš Hudák. “Nemusia to byť najväčší experti na televíziu a rozhlas, ale jednoducho sú to dôveryhodní profesionáli, ktorí vedia, čo dobrá novinárčina je,“ objasnil svoju predstavu Diko.
Spravodajstvo nemožno podľa Dika zlepšiť bez vzdelávania ľudí. Začne sa s ním hneď, ako sa nastaví systém fungovania sekcie spravodajstva a publicistiky. Všetkých v spravodajstve, tak redaktorov, ako aj kameramanov, strihačov a ďalších chce Lukáš Diko posunúť ďalej novinársky, ukázať im nové trendy. “Zároveň si chceme začať vychovávať vlastných ľudí zo škôl. V istej forme to už fungovalo, ale chceme systém nejakým spôsobom inštitucionalizovať. Robiť stáže pre šikovných vysokoškolákov zo žurnalistiky a z masmediálnych škôl, ktorí v elévskom systéme môžu pre nás pracovať s perspektívou, že sa raz môžu stať redaktormi rozhlasového alebo televízneho spravodajstva,“ dodal v rozhovore pre SITA Diko, ktorý je po zmene organizačnej štruktúry RTVS od 1. decembra riaditeľom spravodajstva, športu a publicistiky celého RTVS.


© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.