1. 4. 2013

Zomrel Bohumil Švarc

Zomrel Bohumil Švarc
Vo veku 87 rokov zomrel dnes po dlhej chorobe český herec Bohumil Švarc, ktorého preslávil najmä dabing, informoval dnes Český rozhlas. Bol dvorným dabérom herca Christophera Leea, fanúšikovia Hviezdnych vojen ho poznajú ako grófa Dooka, ale napríklad aj v úlohe Sherlocka Holmesa.
V roku 1949 patril Bohumil Švarc medzi prvých českých hercov, ktorí dabovali zahraničný film a odvtedy prepožičal hlas vyše 250 postavám. Za dabing dostal aj cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo.
Rozhlas pripomenul, že Švarc začal svoju kariéru v Dismanovom rozhlasovom detskom súbore a po vojne pôsobil ako hlásateľ. V máji 1953 uvádzal premiérové vysielanie Československej televízie. Rodák z Malej Strany pôsobil v pražskom Realistickom divadle a potom dlhé roky v súbore Mestských divadiel pražských.
Vo filme častejšie spolupracoval s režisérom Karlom Fričom, napríklad v slávnej rozprávke Dažbuján a Pandrhola (1959) stvárnil manželský pár s Květou Fialovou a vo filme Den sedmý, osmá noc (1969) herca Tenora. Neskôr sa častejšie objavoval v televízii ako vo filme.


Copyright © TASR 2013