22. 2. 2014

ČESKÝ LEV 2014

ČESKÝ LEV 2014

Jedna ku jednej by bol kurz pre tých , ktorí by si stavili , že najviac Českých levov vyzbiera Horiace ker . Tvorcovia favorita 21. ročníka sa pri odovzdávaní cien na pódiu pražského Rudolfina len striedali a nenechali medzi sebou prepadnúť takmer žiadneho iného Austrálsky - dramaAgniezsky Hollandovej si odnáša 11 Levov . Dve sošky pripadli dráme Zdeňka Tyce o umieraní Ako nikdy a jednu za smutné Klaunská číslo získal Jiří Lábus . Medzi dokumentmi sú najlepšie Šmejdi . Pod novým vedením a v novej podobe sa výročné filmové ocenenia odovzdávala v pražskom Rudolfíne v priamom prenose Českej televízie .
Horiaci ker nastúpil k zberu sošiek hneď v úvode . V hlasovaní filmových fanúšikov získal divácku cenu . A našliapnuté mal aj po vyhlásení prvého štatutárneho ocenenie - za najlepší herečkou v hlavnej úlohe bola označená Jaroslava Pokorná , ktorá v Horiacom kery stvárnila matku Jana Palacha . A kto najlepšie zvučil ? Petr Čechák a Marek Hart opäť v dramatuAgniezsky Hollandovej . Aj strihač tohto snímku Pavel Hrdlička si odnáša jedného Leva zaliateho do skleneného kužeľa svetla .
Zmeny v 21. ročníka doznala kategórie výtvarný počin , ktorá bola rozdelená na samostatné ceny za najlepšiu filmovú scénografiu , kostýmy a masky . Ale pokojne mohli zostať v jednom balíku , všetky totiž patrí , áno , tvorcom Hořího kríky : Zdenkovi kľučka ( masky ) , Kataríne Holly ( kostýmy ) a Milanovi býčka ( scénografia ) . Má cenu dodávať , aký film sprevádza najlepšia hudba ? Jej autorom je Poliak Antoni Komas - Lazarkiewicz .
Kameraman Martin Štrba mal leví šanca dokonca dve - za Medové týždne Jana Hřebejka a za Horiaci ker . Ocenenie mu akademici udelili za druhý z nich . Žiadnym prekvapením nebol ani Lev pre debutujúceho scenáristu Štefana Hulíka . " Chcel by som poďakovať ľuďom , ktorým som pred rokmi zavolal ako neznámy chlapec a chcel o nich napísať scenár - Jiřímu Palachovi , Dagmar a Radimovi Burešovým a Kamile Moučkové . Moc vám za to , priatelia , ďakujem a ďakujem, že ste žili , ako ste žili , "odkázal predobrazom hrdinov Horiaceho keru .
"Ďakujem všetkým členom akadémie , za to , že tak krásne prijali náš film , za to , že ma zaradili medzi českých filmárov . Som šťastná , že som mohla ten príbeh vyrozprávať . Je veľmi dôležitý , nielen pre Čechov , Slovákov a celý svet , ale aj pre mňa osobne . Spomínam na všetkých, ktorí ma naučili milovať a rozumieť českému osudu a kultúry , na Jana Palacha a na ostatných, ktorí dali svoj ​​život za slobodu a ľudské práva a dávajú ho stále , treba dnes na kyjevskom Majdan . Taký film ako horiaci ker ukazuje , že takýto boj nie je dopredu prehratý a že si musíme tieto hodnoty stále strážiť , " upozornila v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine vo videonahrávke Agniezsky Hollandová , ktorá dostala Leva za najlepšiu réžiu . Prevziať si ju osobne nemohla , a teda nebola ani u vyhlásení najlepšieho filmu - Horiaceho kríky .
Víťazné ťaženie favorizovaného dráme prekazil až Jiří Lábus . Podľa súdu akademikov je najlepším hercom vo vedľajšej úlohe . Vidieť ste ho mohli v horkej komédii Klauni čoby mima , ktorý tak trochu rezignoval nielen na svoju kariéru . " Opravu som netušil , že po Cene kritiky mi bude pridelená táto cena , ospravedlňujem sa všetkým kolegom v tejto kategórii , ja za to nemôžem , " pripomenul , že jeho výkon ocenili nedávno aj kritici .
Ti inak tiež víťaznú zelenú vlnu Horiaceho kríky prerušili aj vyhlásením Petry Špalkovej najlepšou herečkou v hlavnej úlohe za rok 2013 . Akadémia je rovnakého názoru - jej výkon v úlohe milenky vo filme Ako nikdy si podľa nich zaslúžia aj Leva . Dve filmové ceny - kritiky a leví - zožal tiež Jiří Schmitzer , ktorý v tomto dráme Zdeňka Tyce stvárnil umierajúceho maliara okresného významu . Je najlepším hercom v hlavnej úlohe .
Je jediná kategória , v ktorej favorit 21. ročníka Horiaci ker vyhrať nemohol - najlepší dokument . V roku 2013 ho natočila Silvie Dymáková . Jej Šmejdi o odstrašujúcich praktikách predajcov , ktorí si ako svoje obete vyberajú seniorov , pohol nielen žlčou potrefených , ale aj zákonodarcovia . " Fakt som to nečakala . Nezostáva než poďakovať všetkým , ktorí projektu verili a od začiatku sa na ňom podieľali . Ďakujem , že sa mohol dostať medzi ľudí a pomohol zmeniť legislatívu , " uviedla ocenená dokumentaristka .
Večer začal ocenením čestným - prvý sošku prevzal za mimoriadny prínos českej kinematografii spisovateľ a scenárista Vladimír Körner , ktorý do zlatého fondu prispel zábery Údolie včiel , Adelheid , Zánik samoty Berhof alebo Prameň života : Der Lebensborn . " Ako sa hovorí : nechváľ život pred smrťou , " okomentoval ocenenie svojej celoživotnej tvorby .
Zároveň odovzdal Leva tvorcovia najlepšieho študentského filmu . Víťaz tejto kategórie sa tento rok prvýkrát vyhlasoval počas hlavného ceremoniálu . Mladú nádejou tuzemskej kinematografie je podľa súdu akademikov Jakub Kouřil , režisér , scenárista i kameraman krátke animované pocty francúzskemu filmári Jacquesovi Cousteaua - Malý Cousteau . " Chápem to tak , že mám pokračovať ďalej vo filmovanie , " prisľúbil pri ďakovnej reči , že len pri krátkych študentských prác zostať nemieni . A nemal by - rovnakú cenu dostal totiž aj v minulom ročníku ( za snímku s iniciálovým názvom MO ) .

Zdroj : ČT24