14. 2. 2014

VOĽBY NAŠE PREMILENÉ

VOĽBY NAŠE PREMILENÉ

Diskusie kandidátov prinesú pred prvým kolom prezidentských volieb štyri televízie. Okrem verejnoprávnej RTVS budú môcť uchádzači o post hlavy štátu súperiť o voliča aj v TV Markíza a v spravodajskej TA3. Po prvý raz sa stretnú aj na internete. Diskusiu prinesie TV Sme.
RTVS a Markíza plánujú po tri diskusné relácie, TA3 a TV Sme po jednej. Súkromná spravodajská televízia ju odvysiela poslednú nedeľu pred voľbami – 9. marca. V rámci relácie V politike si pozve všetkých 14 kandidátov do Historickej budovy NR SR. „Diskutovať s nimi bude Peter Bielik,“ priblížila TA3 v tlačovej správe.
„Pred prvým kolom pripravujeme tri diskusné relácie, v ktorých ponúkneme priestor všetkým 14 kandidátom,“ uviedol pre TASR riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča. Podrobnosti o diskusiách a ich vysielacích časoch televízia zatiaľ nespresnila. Moderátormi budú Zlatica Puškárová a Michal Kovačič.
TV Markíza sa musí vyrovnať s tým, že hlavný vysielací čas počas troch posledných večerov pred začiatkom volebného moratória si pre diskusné relácie s prezidentskými kandidátmi vyhradila verejnoprávna RTVS. Diskusie bude vysielať simultánne na hlavnom televíznom a rozhlasovom okruhu - na Jednotke a Rádiu Slovensko. Podľa informácie, ktorú ešte v januári poskytol TASR riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky Lukáš Diko, začínať sa budú krátko po ôsmej večer.
Prvú diskusnú reláciu RTVS prinesie v pondelok 10. marca, druhú v utorok 11. marca, tretiu v stredu 12. marca. Od štvrtka 13. marca, siedmej hodiny ráno, platí pre vysielateľov zákonné 48-hodinové moratórium. Prezidenta v prvom kole volíme v sobotu 15. marca.
Vedúci domáceho spravodajstva denníka Sme Marek Chorvatovič TASR informoval, že sa rozhodli na internete priniesť "veľkú debatu s hlavnými kandidátmi". Diskusiu uskutočnia v bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj, moderovať ju bude šéfredaktor denníka Sme Matúš Kostolný a jeho zástupca Lukáš Fila. Divákom tv.sme.sk bude k dispozícii online.
Diskusiu Sme pripravuje na 3. marca o 10.00 h. Zúčastnia sa na nej podľa informácie Chorvatoviča preferenčne najsilnejší kandidáti. Predseda vlády Robert Fico pozvanie denníka Sme odmietol, vysvetlil Chorvatovič. Diskusia by mala trvať jeden a pol až dve hodiny.
RTVS rozdelí kandidátov do troch pätíc podľa preferencií v štyroch prieskumoch verejnej mienky, ktoré si objednala. PR manažér RTVS informoval TASR, že definitívne zloženie bude známe koncom februára pred začiatkom volebnej kampane. Diskusné relácie bude moderovať Martin Strižinec.
O dueli dvoch úspešných kandidátov pred druhým kolom už teraz uvažujú tri televízie. „Je pravdepodobné, že sa uskutoční aj druhé kolo, a vtedy máme pre divákov pripravený atraktívny duel dvoch postupujúcich,“ uviedol šéf spravodajstva a publicistiky TV Markíza Henrich Krejča.
RTVS informovala, že bude mať minimálne dva duely pred druhým kolom volieb v prípade jeho konania. Sme uvažuje o internetovej diskusii, ktorá by sa uskutočnila vo štvrtok 20. marca o 10.00 h. TA3 vysielanie pred prípadným druhým kolom zatiaľ nespresnila.

Copyright © TASR 2013