14. 2. 2014

World Press Photo 2013

World Press Photo 2013

Cenu World Press Photo za najlepšiu žurnalistickú fotografiu za rok 2013 udelili dnes americkému fotografovi Johnovi Stanmeyerovi. Víťazná snímka zobrazuje skupinu afrických migrantov, ako na pláži v džibutskom hlavnom meste Džibuti držia mobilné telefóny voči svitu mesiaca, aby tak získali lepší signál, informovala tlačová agentúra AP.
Stanmeyer z fotografickej agentúry VII Photo Agency pracoval v čase zhotovenia snímky pre časopis National Geographic. Porotkyňa Jillian Edelsteinová uviedla, že záber poukazuje na problematiku technológie, globalizácie, migrácie, chudoby, zúfalstva, odcudzenia sa a ľudskosti. Okrem hlavnej ceny porota vyberá víťazné snímky v ďalších desiatich kategóriách.
Najviac cien - sedem - si odniesol časopis National Geograhic. Tlačová agentúra AP získala dve vrátane prvého miesta v kategórii portrét za snímky Markusa Schreibera zobrazujúce sklamanú ženu z juhoafrickej Pretórie, ktorá sa dozvedela, že nebude môcť zhliadnuť rakvu s prezidentom Nelsonom Mandelom. Recipient prestížnej ceny dostáva tiež finančnú odmenu 10.000 eur.

Copyright © TASR 2013