21. 4. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Troch zahraničných novinárov dočasne zadržiavali proruskí aktivisti v meste Slovjansk na východe Ukrajiny. Zadržali tiež ukrajinskú žurnalistku, ktorú vypočúvali v súvislosti s predošlými protestmi v Kyjeve.
Jedného bieloruského a dvoch talianskych novinárov zastavili dnes ozbrojenci, keď pracovali v meste vyše týždeň ovládanom proruskými separatistami, informovala agentúra AP. Dmitrij Galko pre AP povedal, že spolu s talianskymi kolegami ho prepustili po istom čase po tom, ako preverili ich doklady.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zadržanie novinárov odsúdili a žiadali ich okamžité prepustenie.
Proruskí separatisti v Slovjansku zadržali ešte v nedeľu aj ukrajinskú novinárku Irmu Kratovú (29), ktorú dnes predviedli pred reportérov. Tým povedala, že ju vypočúvajú, avšak zaobchádzajú v ňou dobre. "Podmienky sú v poriadku. Je tu trocha chladno, avšak dávajú my jedlo, vodu," citovala ju agentúra Reuters.
Kratová podľa vlastných slov nevie o druhom ukrajinskom novinárovi, 22-ročnom Serhijovi Lefterovi, ktorého údajne držia v Slovjansku od minulého týždňa.
Člen miestnych milícií vyhlásil, že Kratovú, ktorá prevádzkuje internetovú spravodajskú stránku, obviňujú zo zločinov voči príslušníkom poriadkovej polície a ruskému novinárovi, ktorých aktivisti zadržiavali počas protestov na kyjevskom Námestí nezávislosti, ktoré viedli k zosadeniu prezidenta Viktora Janukovyča.
Ozbrojení aktivisti, ktorí pred deviatimi dňami obsadili verejné budovy v Slovjansku, dnes tiež oznámili, že prepúšťajú približne desať ukrajinských vojakov zadržaných minulý týždeň v neďalekom Kramatorsku.

Copyright © TASR 2013