25. 4. 2014

Tribeca Film Festival

Tribeca Film Festival

Víťazmi 13. ročníka Filmového festivalu Tribeca sa vo štvrtok stali dokumentárny film o Američanovi v líbyjskej revolúcii Point and Shoot, ktorý filmár nakrútil sám o sebe a izraelská hraná komédia o vojačkách Zero Motivation, informovala agentúra Associated Press.
Newyorský festival Tribeca sa od svojho založenia v roku 2002 stal pozorne sledovanou prehliadkou prevažne nezávislého filmu.
Film Zero Motivation zvíťazil v kategórii celovečerného hraného filmu. Je to komédia o mladých vojačkách na odľahlej základni v izraelskej púšti. Porota ocenia režijný debut Talye Lavieovej (nar. 1978), ktorú označila za "nový, mocný hlas".
Americký film Point and Shoot Marshalla Curryho zvíťazil v kategórii dokumentov. Sleduje plachého rodáka z amerického Baltimore, ktorý sa v roku 2011 pridal k líbyjským povstalcom. Curry filmoval sám seba počas väčšiny svojich dobrodružstiev, vrátane šesťmesačného pobytu na samotke, napísala Associated Press.
Festival vznikol po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Založil ho herec Robert de Niro so spolupracovníkmi s cieľom oživiť mestskú časť Tribeca, ktorá po páde neďalekého Svetového obchodného centra (WTC) skomierala. A rýchlo sa vypracoval na prestížnu filmovú prehliadku, ktorá zvyčajne prináša veľmi zaujímavé dokumentárne filmy.

Copyright © TASR 2013