MEDIA NEWS
Generálny riaditeľ televíznej stanice WDBJ, ktorej dvoch novinárov dnes ráno páchateľ smrteľne postrelil počas živého vysielania, označil predtým podozrivého za nešťastného, nahnevaného muža, ktorého nakoniec prepustili.
K streľbe došlo o 06.45 h miestneho času (12.45 h SELČ) v nákupnom centre v meste Moneta v štáte Virgínia, pripomenula tlačová agentúra AP.
Šéf televízie so sídlom v meste Roanoke vo Virgínii, Jeffrey A. Marks, dnes popoludní nakrátko vystúpil vo vysielaní a rozprával o podozrivom 41-ročnom Vesterovi Flanaganovi, ktorý na obrazovke vystupoval pod menom Bryce Williams. Marks vysvetlil, že Flanagana zamestnali pred niekoľkými rokmi ako reportéra po tom, ako krátky čas strávil mimo oblasti televízneho spravodajstva.
Generálny riaditeľ dodal, že muž mal povesť človeka, s ktorým sa ťažko spolupracuje. "Nakoniec sme ho po mnohých incidentoch spôsobených jeho hnevom prepustili. Nevzal to veľmi dobre," uviedol Marks.
Keď Flanagana prepustili, polícia ho musela vyviesť z budovy televízie.
Flanagan obviňoval ostatných zamestnancov z rasovo podfarbených komentárov na svoju adresu a podal aj sťažnosť na federálny úrad, ktorý sa zaoberá porušovaním práv zamestnancov na pracoviskách (EEOC). Marks však dodal, že tieto obvinenia sa nepotvrdili. Sťažnosť bola teda zamietnutá.
Flanagan zostal po prepustení zo zamestnania v meste a občas naňho pracovníci televízie narazili.
Pri dnešnej rannej streľbe utrpela zranenia aj žena, s ktorou robila reportérka Alison Parkerová interview ako s miestnou predstaviteľkou pre ekonomický rozvoj. Ženu, Vicki Gardnerovú, museli operovať. Po zákroku je v stabilizovanom stave.
Flanagana našla polícia po dlhom prenasledovaní v havarovanom aute so strelným poranením. Previezli ho do nemocnice, kde sa nachádzal vo veľmi kritickom stave. Podľa najnovšej informácie zomrel.
AP informovala, že podozrivý z vraždy televíznej reportérky Alison Parkerovej a kameramana Adama Warda zažaloval bývalého zamestnávateľa pre obvinenia z rasovej diskriminácie v marci 2000 na severe štátu Florida. V žalobe sa uvádzalo, že produkčný ho v roku 1999 nazval "opica" a zamestnanci podobne nazývali aj ďalších černošských kolegov.
Flanagan tiež v žalobe tvrdil, že nemenovaný belošský nadriadený vyhlásil, že černosi sú leniví, lebo nevyužili štipendiá a teda možnosť študovať na univerzite.
Televízia vo všeobecnosti odmietla tieto obvinenia z diskriminácie a uviedla, že mala legitímne a oprávnené dôvody na ukončenie pracovného pomeru s Flanaganom - zlý pracovný výkon, nevhodné správanie voči spolupracovníkom, odmietanie plniť príkazy, používanie nadávok a rozpočtové dôvody.
Biely dom vyhlásil, že dnešná streľba na dvoch televíznych žurnalistov dokazuje, že násilie páchané strelnými zbraňami je v Spojených štátoch už príliš bežné, a preto treba podniknúť kroky na sprísnenie zákonov o zbraniach.
"Toto je ďalší príklad násilia páchaného strelnými zbraňami, ktoré je až príliš bežné," uviedol podľa tlačovej agentúry DPA hovorca Bieleho domu Josh Earnest.
Hovorca vyzval americký Kongres, aby sa znovu začal zaoberať opatreniami na reguláciu strelných zbraní, ktoré presadzoval prezident Barack Obama po masakre z roku 2012 na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut, ale vtedy ich zákonodarcovia odmietli.
"Sú veci, ktoré diktuje zdravý rozum a ktoré môže urobiť iba Kongres, aby sa obmedzilo násilie páchané strelnými zbraňami," dodal Earnest.
Copyright © TASR 2015