12. 11. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Odhlásenie sa z Facebooku môže prispieť k pocitu väčšieho šťastia. Takýto záver vyplynul z dánskej štúdie medzi užívateľmi tejto sociálnej siete.
Závery sa zakladajú na týždeň trvajúcom pokuse medzi 1095 užívateľmi Facebooku, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Informoval o tom dnes riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking.
"Jedna polovica užívateľov mala pokračovať v užívaní Facebooku tak ako zvyčajne. Druhú polovicu sme požiadali, aby sa neprihlásila na Facebook celý týždeň," vysvetlil Wiking pre tlačovú agentúru DPA.
Po týždni experti obe skupiny opäť zhodnotili, porovnali a ukázalo sa, že priemerná miera šťastia sa zvýšila u tých, ktorí si urobili prestávku v užívaní Facebooku.
Na desaťbodovej stupnici sa ich priemer zvýšil o 0,5 percentuálneho bodu - zo 7,56 na 8,12 bodu. Avšak u skupiny, ktorá pokračovala v užívaní Facebooku, sa prejavila iba nepodstatná, zanedbateľná zmena, uviedol dánsky inštitút v správe.
"Najviac ma prekvapilo zistenie, o koľko sa zlepšila spokojnosť so životom u skupiny ľudí, ktorí si urobili prestávku v užívaní Facebooku," povedal Wiking.
Skupina, ktoré nechodila na Facebook, bola tiež menej vystresovaná, bola aj rozhodnejšia a viac vnímala "prítomnosť".
Štúdiu uskutočnili koncom októbra medzi dánskymi užívateľmi Facebooku vo veku 17 až vyše 70 rokov.
"Iróniou je, že ľudí na prieskum sme získali cez Facebook," povedal so smiechom Wiking.
Približne 10-15 percent užívateľov v skupine, ktorá si dala oddych od Facebooku, priznalo, že po ukončení štúdie sa k Facebooku zasa pripojili.
Inštitút má v pláne nadviazať na túto štúdiu a zistiť, či má pokus aj dlhodobejší účinok na ľudí.
Správa inštitútu má názov Experiment s Facebookom: Ovplyvňujú sociálne médiá kvalitu nášho života?, dodala informáciu agentúra DPA.


Copyright © TASR 2015

Smithsonian's National Museum Of American History (Národné múzeum americkej histórie) zaradilo do svojej zbierky predmety pochádzajúce z obľúbeného seriálu Perníkový tatko (2008 - 2013). Zástupcovia inštitúcie sa týmto činom rozhodli titulu vzdať hold za jeho vplyv na americkú kultúru. Ide napríklad o hrnčeky z fiktívnej reštaurácie Los Pollos Hermanos alebo žlté ochranné obleky a masky, ktoré mali oblečené v laboratóriu hlavní hrdinovia Walter White a Jesse Pinkman. Nechýba ani Whiteov klobúk či tri vrecká falošného metamfetamínu, ktorý vytvorili z modrých cukríkov.
Na špeciálnej ceremónii sa okrem tvorcu seriálu Vincea Gilligana zúčastnili aj Bryan Cranston (White), Aaron Paul (Pinkman), Dean Norris (Hank Schrader), Jonathan Banks (Mike Ehrmantraut) a RJ Mitte (syn Waltera Whitea). Múzeum nové predmety vystaví najskôr v roku 2018, keď má otvoriť novú expozíciu americkej kultúry. V zbierke inštitúcie v minulosti skončili predmety zo seriálov ako napríklad Mad Men (2007 - 2015) alebo Show Jerryho Seinfelda (1989 - 1998).
Perníkový tatko sledoval príbeh spomínaného Waltera Whitea. Ten sa po tom, čo mu diagnostikujú rakovinu pľúc v pokročilom štádiu, rozhodne vyrábať a predávať pervitín, aby stihol pred smrťou zarobiť dostatok peňazí pre svoju manželku a deti. Pomáha mu pri tom jeho bývalý študent Jesse Pinkman. Obaja herci za svoje výkony získali ceny Emmy - Paul tri a Cranston štyri, pričom druhý menovaný má na svojom konte aj Zlatý glóbus. Toto ocenenie a tiež cenu Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov získal aj samotný seriál.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.