8. 3. 2016

Hasselblad Award

Hasselblad Award

Kanadský umelecký fotograf Stan Douglas sa stal dnes tohtoročným laureátom Hasselbladovej ceny, ktorú udeľujú na počet švédskeho vynálezcu a výrobcu fotografickej techniky Victora Hasselblada. Informovala o tom agentúra DPA.
Tento 55-ročný Afrokanaďan sa vo svojej tvorbe špecializuje na prepracované fotografie naaranžovaných spoločenských situácií 20. storočia za účasti množstva štatistov a rekvizít. Vytvára tiež rozličné videá a filmové snímky.
Päťčlenná medzinárodná porota, ktorá rozhodovala o udelení ceny, ho označila za "umelca mimoriadneho významu" s dôrazom na jeho "záujem o sociálne otázky rasy, pohlavia, totožnosti a postkoloniálnej identity".
Douglas si prevezme cenu, ktorú sprevádza odmena vo výške jedného milióna švédskych korún (106.000 eur), 17. októbra spolu s diplomom a zlatou medailou. Nasledujúci deň otvoria vo švédskom Göteborgu výstavu jeho diel.
Douglasove fotografické artefakty možno nájsť v mnohých svetových múzeách vrátane Ontarijskej galérie umenia v Toronte, Pompidouovho centra v Paríži, Múzea moderného umenia v New Yorku alebo Tate Gallery v Londýne.
Hasselbladova cena je pomenovaná po Victorovi Hasselbladovi (1906–1978), vynálezcovi a zakladateľovi firmy Hasselblad. Jej výrobky používajú mnohí významní fotografi, ako aj americká NASA pri svojich početných vesmírnych programoch.
Medzi niekdajších laureátov tohto ocenenia patria Robert Frank, Josef Koudelka, Richard Avedon, Sebastiao Salgado, Hiroši Hamaja, Henri Cartier-Bresson, Ansel Adams, Wolfgang Tillmans, Lee Friedlander či Boris Michajlov.

Copyright © TASR 2016