9. 7. 2016

MFF Karlove Vary

MFF Karlove Vary

V Karlových Varoch dnes večer vyvrcholil 51. medzinárodný filmový festival. Hlavnú cenu, Krištáľový glóbus, získal maďarský film Rodinné šťastie.
Cenu za najlepší ženský herecký výkon si odniesla slovenská herečka Zuzana Mauréry za hlavnú úlohu v slovensko-českom filme Učiteľka od režiséra Jana Hřebejka, informoval spravodajský server Novinky.cz.
Víťazná maďarská dráma Rodinné šťastie je komornou štúdiou dvoch rodín, ktoré okolnosti donútia dočasne bývať v jednom neobvyklom byte. Snímku, vynikajúcu vykreslením pováh i hereckými výkonmi, režíroval renomovaný maďarský filmár Szabolcs Hajdu, ktorý je zároveň aj autorom scenára.
Zuzana Mauréry pri preberaní prestížnej sošky za najlepší ženský herecký výkon poďakovala Janovi Hřebejkovi, že snímku Učiteľka natáčal na Slovensku, a že ju obsadil do hlavnej úlohy.
"Som šťastná, že som s ikonou českého filmu, režisérom Janom Hřebejkom, mohla spolupracovať," uviedla herečka Mauréry.
Učiteľka rozpráva príbeh na základnej škole vyučujúcej, bezdetnej vdovy po armádnom dôstojníkovi, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje s celým okolím. Hlavnú úlohu zdanlivo milej a láskavej učiteľky stvárnila Zuzana Mauréry. Nadčasový príbeh o sile ľudského charakteru, odohrávajúci sa na začiatku 80. rokov, je inšpirovaný skutočnou udalosťou.
Prvý majoritne slovenský film v hlavnej súťaži MFF Karlove Vary po piatich rokoch sa bude premietať v kinách od 21. júla.
Cenu prezidenta MFF za prínos k svetovej kinematografii si prevzal americký scenárista Charlie Kaufman. Svoj ďakovný príhovor prekvapivo predniesol vo výbornej, len miestami slabikovanej češtine.
Ocenenie za prínos k českej kinematografii dostala herečka Jiřina Bohdalová. Odovzdal jej ho prezident festivalu Jiří Bartoška, publikum Bohdalovú odmenilo nadšeným potleskom postojačky.
Ako divácky najúspešnejší film bola ocenená americká dráma Toto je náš svet (Captain Fantastic) z dielne režiséra Matta Rossa.

Copyright © TASR 2016