5. 7. 2016

Zomrel Markus Werner

Zomrel Markus Werner


Viacnásobne ocenený švajčiarsky spisovateľ Markus Werner, ktorého diela boli preložené do 18 jazykov, už nie je medzi živými.
Ako informovalo dnes jeho vydavateľstvo, autor siedmich románov zomrel v nedeľu vo veku 71 rokov. Krátko po vydaní svojho zrejme najúspešnejšieho diela, komorného príbehu dvoch mužov s totálne odlišným postojom k láske Am Hang (2004), Werner informoval, že to bude jeho posledná literárna práca.
Dôvodom bol fakt, že ho už vtedy sužoval emfyzém pľúc, trvalé abnormálne rozšírenie dýchacích ciest spojené s poškodením pľúcneho tkaniva, ktoré vedie k nadmernému obsahu vzduchu v pľúcach.
Po takmer desiatich rokoch sa vďaka filmovej adaptácii tohto románu, ktorú nakrútil renomovaný režisér Markus Imboden, dostala k Wernerovmu najúspešnejšiemu románu aj mladšia generácia čitateľov.
Zosnulý bol okrem iného laureátom prestížnych ocenení ako Ceny Hermanna Hesseho (1999) či Ceny Josefa Breitbacha (2000), ktorá je s dotáciou 50.000 eur najvyššiedotovaným literárnym ocenením v nemecky hovoriacich krajinách. V ostatných rokoch mu udelili aj Cenu za celoživotné dielo Švajčiarskej Schillerovej nadácie (2005) a Čestnú cenu mesta a kantónu Schaffhausen (2008), v ktorom žil.

Copyright © TASR 2016