2. 10. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Hovorca českej hlavy štátu Jiří Ovčáček bude aj naďalej hľadať článok s názvom Hitler je gentleman, ktorý mal podľa prezidenta Miloša Zemana napísať novinár Ferdinand Peroutka pre časopis Prítomnosť. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.
Zemanov názor ohľadne predmetného článku nezmenil ani včerajší nález článku Hitler - gentleman, ktorý v roku 1937 uverejnilo Rudé právo. Český prezident ďalej trvá na tom, že Peroutkov text existuje a podľa svojho hovorcu nemá dôvod svoje slová zmeniť.
Historik Jan Galandauer našiel článok s titulkom Hitler - gentleman, ktorý odsúdil útok pravicového agrárneho denníka Vidiek proti národným socialistom, ku ktorým mal Peroutka blízko. Článok, o ktorého nájdení dnes informoval český denník Právo, však Hitlera vôbec nevyzdvihuje a jeho autorom nie je ani samotný Peroutka.
"Ten nález je veľmi cenný a je veľmi zaujímavou indíciou, ktorá dokladá všetko, o čom som celý čas počas pátrania po článku Ferdinanda Peroutku hovoril," uviedol k nálezu Ovčáček. "Ukazuje obraz doby, je to materiál, ktorý ma povedie ďalej v mojom pátraní po článku, ktorý spomenul pán prezident," dodal.
Na otázku, či Zeman naozaj trvá na tom, že Peroutka článok s názvom Hitler je gentleman napísal, hovorca odpovedal, že prezident nemá dôvod svoje slová meniť. Zdôraznil, že Zeman sa už pred rokom ospravedlnil za to, že sa článok doteraz nepodarilo nájsť. Zopakoval tiež, že Peroutka bol skvelý a brilantný novinár, mal však krátke obdobie, kedy zlyhal.

Copyright © TASR 2016


Päť týždňov pred prezidentskými voľbami si americké médiá prestala s republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom brať servítky: jeho výroky a kroky stále otvorenejšie spochybňujú a niekedy ho už rovno označujú za klamára, napísala agentúra AFP.
Obvykle odmeraný denník The New York Times nedávno odsúdil miliardárove "klamstvá" za to, že sa snažil hodiť zodpovednosť na demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú za konšpiračné teórie o mieste narodenia terajšieho prezidenta Baracka Obamu.
Vplyvný denník podporil Clintonovú 24. septembra predtým, ako zverejnil o dva dni neskôr kúsavý úvodník proti Trumpovi, kandidátovi, ktorý podľa denníka šíri "netoleranciu, fanfarónstvo a falošné sľuby".
Po viac ako rok trvajúcej búrlivej kampani dotlačila magnátova obvinenia proti Cllintonové a Obamovi televíznu stanicu CNN, aby opustila svoju neutrálnu líniu. Na bežiacich titulkoch na spodnej časti obrazovky je rovno označila za krivá.
Po celé mesiace sa Trump tešil zdanlivo neobmedzenému pokrytia v médiách, ale zdá sa, že sa tento prúd zvrátil.
"Médiá si pomaly začala uvedomovať, že túto kampaň nemožno pokrývať tak ako normálny prezidentskú kampaň," usudzuje profesor žurnalistiky zo Severovýchodnej univerzity Dan Kennedy.
"Trump opakoval dezinformácie tak často, že sa z nich stali lži. Šíri lži úmyselne. Nikdy sme to doteraz nevideli u žiadneho kandidáta na prezidentský úrad," povedal.
Trump zo svojej strany odsúdil "nechutí a skorumpovaná médiá", osobne útočil na niektoré novinárov a pred zanieteným publikom urážal niektoré reportérmi referujúci o jeho zhromaždeniach.
"Nie je to samozrejme prvýkrát, čo kandidáti kritizujú médiá, ale nikto ich nikdy nenapadol tak tvrdo ako Donald Trump, ktorý z toho spravil zásadnú súčasť svojho oznámenia," podotýka politický historik na Americkej univerzite vo Washingtone Allan Lichtman.
Vierohodnosť realitného magnáta pri médiách dosiahla také dna, že aj desiatka tradične konzervatívnych médií buď vyzvala voličov, aby nehlasovali pre Trumpa, pretože ho označila za "nevhodného", aby slúžil krajine, alebo otvorene vyjadrila podporu pre Clintonovú.
The Dallas Morning News a Arizona Republic prevzali historickú iniciatívu k podpore demokratickej kandidátky. List USA Today, ktorý sa za 34 rokov svojej existencie k nikomu nepriklonil, vyzval v piatok svojich čitateľov, aby "odolali vábeniu nebezpečného demagóga" a odmietli Trumpa. Zároveň ale nepodporil demokratka Clintonovú, pretože sa na tom redakčná rada úplne nezhodla.
Skalnatý republikánsky Chicago Tribune sa rozhodol postaviť za libertariánskeho kandidáta Garyho Johnsona, ktorý je v prieskumoch verejnej mienky tretí s podporou ôsmich percent potenciálnych voličov. Aj tento denník má za to, že Trump "nie je schopný" viesť krajinu.
Miliardár ako obvykle reagoval na twitteri. Po úvodníku USA Today napísal: "Ľudia sú naozaj chytrí, že zrušili svoje predplatné novín Dallase a Arizony a teraz aj USA Today stratí svojich čitateľov!".
Podľa politológa na Dartmouth College Brendana Nyhana republikánsky kandidát prinútil médiá prekonať hranice čisto objektívneho spravodajstva. "Trump donútil médiá rozpoznať hranice pokrytie 'on povedal, ona povedala', ktoré robí všetko pre to, aby sa vyhlo tomu, aby komukoľvek stránili," povedal.
V rozdelenom mediálnom prostredí našiel Trump v twitteri ideálny odrazový mostík, aby hovoril priamo k potenciálnym voličom. Opiera sa aj o ultrakonzervatívne webové stránky, podotkol Angelo Carusone, ktorý vedie jeden z analytických mediálnych webov.
Trumpovým stúpencom sa podarilo presadiť kľúčové slová #TrumpWins (# Trumpvyhrává) do hornej časti najdiskutovanejších tém na twitteri po pondelkovom dueli s Clintonovou, hoci niektoré prieskumy verejnej mienky označili práve ju za víťazku.
"To, čo médiá teraz robia, je dobré, ale je to príliš málo a príliš neskoro," usudzuje Angelo Carusone. "Venovala (Trumpovi) viac ako rok nekritické medializácia, ktorá mu umožnila ľahko preraziť v (republikánskych) primárkach," dodal.
Podľa Allana Lichtman by mu to ale nemalo stačiť na to, aby vyhral prezidentské voľby, ktoré podľa prieskumov budú zrejme tesné. "Musí ísť za hranice svojich skalných podporovateľov, aby vyhral. A to nedokáže cez alternatívne médiá," upozornil.

Copyright © ČTK 2016