4. 7. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Kráľ Salmán

Saudského komentátora suspendovali za to, že pri chválení kráľa Salmána zašiel priďaleko a prirovnal ho k Bohu. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Novinár Ramadan al-Anzi vo svojom stĺpčeku v denníku al-Jazirah velebil monarchu používaním výrazov, ktoré sú bežne určené na oslavu Boha. Hoci je chválenie kráľa v krajine bežným, dokonca očakávaným javom, prirovnanie k Bohu Saudskú Arábiu pohoršilo. Udivený kráľ Salmán na to reagoval príkazom na odvolanie redaktora. Noviny sa už za stĺpček ospravedlnili.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Americký Výbor novinárov pre slobodu tlače (RCFP) odsúdil dnes upravené video prezidenta USA Donalda Trumpa, zverejnené v nedeľu na Twitteri. Trump v ňom akoby dával úder mužovi v obleku, ktorého tvár zakrýva logo americkej spravodajskej stanice CNN.
      Výkonný riaditeľ RCFP Bruce Brown označil tento tvít za "vyhrážku fyzickým násilím voči novinárom".
      Brown uviedol, že tvít klesol "pod úroveň prezidentského úradu". A dodal, že "nikto by sa nemal nikomu vyhrážať fyzickým ublížením za výkon práce".
      Trump zverejnil upravené 28-sekundové video, na ktorom je pri wrestlingovom ringu zachytený, akoby rozdával údery päsťou mužovi v obleku a s tvárou zakrytou logom televízie CNN.
      Nie je jasné, kto toto video vyrobil, napísala dnes tlačová agentúra AP.
      Biely dom zatiaľ nereagoval na otázky AP týkajúce sa Trumpovho odkazu na Twitteri. Avšak poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Tom Bossert pre televíznu stanicu ABC uviedol, že podľa jeho názoru "by nikto nemal vnímať tento tvít ako vyhrážku".
      Prezident Trump označuje svoju vojnu s médiami za zápas medzi novinármi a potrebami svojich voličov. Trumpov posledný tvít vyvolal okamžitú kritiku v tlači.
      Video v spomínanom tvíte je zrejme upravenou verziou Trumpovho videa z roku 2007, keď sa zúčastnil na wrestlingovom podujatí americkej spoločnosti World Wrestling Entertainment.
      Trump v nedeľu neskôr v útoku proti médiám pokračoval a na Twitteri napísal: "Nečestné médiá nám NIKDY nezabránia v plnení našich cieľov v mene nášho VEĽKÉHO AMERICKÉHO ĽUDU!"


 Iránsku súťaž o najlepšiu karikatúru amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhral ilustrátor Hadi Asadi. Tí istí organizátori boli aj za vlaňajšou súťažou o najlepšiu karikatúru o popieraní holokaustu. Víťaz hlavnej ceny získal odmenu vo výške 1500 dolárov, informoval dnes izraelský denník Haarec.
      Na Asadiho kresbe bol Trump vyobrazený v saku so vzorom dolárových bankoviek, s kravatou s motívom americkej vlajky a so svojimi povestnými vlasmi, ako sa jednou rukou opiera o kôpku kníh a prstom druhej ruky pri - podľa výrazu tváre - emotívnom prejave ukazuje na svojich poslucháčov.
      Denník Teheran Times informoval, že svoje práce do súťaže venovanej novému americkému prezidentovi zaslali autori zo 70 krajín sveta. Porota posudzovala vyše 1600 diel.
      Inšpiráciou pre logo súťaže venovanej Trumpovi bola zjavne nacistická vlajka, v ktorej však bolo v bielom kruhu na červenom poli namiesto svastiky diagonálne umiestnené písmeno T.
      "Trumpovo správanie poskytuje Iránu dostačujúce dôvody, aby Spojeným štátom nedôveroval. Aj preto sme sa rozhodli využiť možnosti, ktoré nám dáva umenie, aby sme poukázali na toto správanie," uviedol podľa denníka Haarec riaditeľ súťaže Ali-Asghar Džáfarí.
      Iný organizátor, Masúd Šodžaej-Tabatabaj, ktorý sa zapojil aj do vlaňajšej súťaže karikaturistov, vysvetlil, že "tohtoročná súťažná prehliadka vníma Trumpa ako symbol amerického kapitalizmu a hegemónie, ktorú mnohí intelektuáli porovnávajú s nacizmom".


Copyright TASR ©2017