6. 7. 2017

Zomrel Joaquín Navarro-Valls

Zomrel Joaquín Navarro-Valls


Vo veku 80 rokov zomrel v Ríme niekdajší hovorca Vatikánu Joaquín Navarro-Valls. Na sociálnej sieti Twitter to v stredu oznámil súčasný vatikánsky hovorca Greg Burke.
Navarro-Valls sa narodil v novembri 1936 v Španielsku, vyštudoval medicínu a žurnalistiku a neskôr pôsobil v Ríme ako zahraničný korešpondent španielskeho denníka ABC.
Hovorcom Vatikánu - resp. riaditeľom tlačového úradu Svätej stolice - sa stal v roku 1984, počas pontifikátu Jána Pavla II. Čoskoro na to bol - po pápežovi - jednou z najviditeľnejších postáv tejto inštitúcie. Pripisuje sa mu napríklad aj to, že činnosť tlačového úradu výrazne zmodernizoval, uviedla agentúra DPA.
O uvoľnenie zo svojej funkcie požiadal pápeža Benedikta XVI. v roku 2006 po tom, ako mu ešte rok po smrti Jána Pavla II. robil hovorcu. Súčasný vatikánsky hovorca Greg Burke opísal Navarra-Vallsa ako muža viery, ktorý bol na dôvažok aj výborným profesionálnym novinárom, priblížila talianska agentúra ANSA.
Navarro-Valls bol členom vplyvného katolíckeho zoskupenia Opus Dei. Po jeho odchode z funkcie vatikánskeho hovorcu ho v tomto úrade nahradil taliansky jezuita Federico Lombardi, ktorého na tomto poste v roku 2016 vystriedal americký novinár Greg Burke.

Copyright © TASR 2017