12. 3. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka

V špeciálnom medzinárodnom newsroome združujúcom investigatívnych novinárov, pracujúcich na témach, ktorým sa venoval zavraždený novinár Ján Kuciak, v súčasnosti pôsobí šesť novinárov z Nemecka, Švajčiarska i Rakúska. "Mali by sa k nim a pripojiť aj novinári z Talianska, Maďarska, Česka, Chorvátska, ako aj ďalších krajín," informoval TASR hovorca Ringier Axel Springer Slovakia Peter Porubský. Dodal, že konkrétne mená a médiá sa spoločnosť z bezpečnostných dôvodov rozhodla verejne neprezentovať.
"Investigatívci pracujú na témach, na ktorých pracoval Ján Kuciak a nestihol ich dokončiť. Zároveň však hľadajú aj nové prepojenia, ktoré sa otvárajú," uviedol Porubský. Dĺžka trvania projektu podľa jeho slov nie je limitovaná. "Chceme dokončiť všetku prácu Jána Kuciaka," zdôraznil hovorca.
Posledný článok, na ktorom pracoval zavraždený slovenský novinár pre Aktuality.sk, bol v 28. februára publikovaný vo všetkých spravodajských médiách Ringier Axel Springer Media AG, ako aj v médiách Axel Springer SE a Ringier AG. Aj nové články a zistenia by mali mať medzinárodnú publicitu a priestor vo viacerých médiách. Platí to napríklad aj o pondelkovom článku na portáli Aktuality.sk, poukazujúcom na otázky okolo ekonomických aktivít bývalého predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petra Chudíka. "Väčšina médií, aj mimo Ringier a Axel Springer, prejavili záujem o publikovanie ďalších článkov vrátane toho dnešného," potvrdil Porubský.
O zriadení špeciálneho newsroomu pre novinárov nadväzujúcich na Kuciakovu prácu, informoval mediálny koncern na konci februára.

Jednoznačne odmietame výroky predstaviteľov Smer-SD na adresu Manfreda Webera, predsedu Európskej ľudovej strany. Zároveň stojíme za jeho vyjadrením, že je neprípustné, aby sa politici angažovali vo vyšetrovaní. Jeho výzva, spolu s tlakom občanov,  prispela k tomu, že Robert Kaliňák sa dnes vzdal funkcie. Považujeme to však len za prvý krok k náprave všetkých zlyhaní a k vyšetreniu káuz, ktorými sa Ján Kuciak zaoberal.
      Predseda Európskej ľudovej strany v EP vyjadril jasne svoj názor na situáciu, ktorá na Slovensku vznikla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Urobil to taktiež na základe zistení a záverov misie poslancov Európskeho parlamentu, ktorá na konci minulého týždňa navštívila Slovenskú republiku.
      Oceňujeme rýchlu reakciu našich kolegov z Európskeho parlamentu, ktorí sa zúčastnili misie na Slovensku. Plne sme podporovali a iniciovali rýchle vyslanie tejto delegácie na Slovensko. Jej zistenia budú predmetom debaty v pléne Európskeho parlamentu v stredu.
      Pripomíname, že informácie, ku ktorým zavraždený novinár Ján Kuciak vo svojej práci dospel, presahujú hranice Slovenska a týkajú sa podozrení z korupcie a štátnymi orgánmi krytého rozkrádania prostriedkov Európskej únie. Okrem vyšetrenia vraždy dvoch nevinných ľudí musí byť prioritou aj prešetrenie obrovského množstva korupčných afér, ktoré v ostaných dňoch vyplávali na povrch. Považujeme preto za legitímne názory a otázky, ktoré kladú našej vláde vrcholoví európski politici.
      Ďakujeme občanom Slovenskej republiky, ktorí v piatok na rôznych miestach doma aj v zahraničí vyjadrili svoj jasný postoj. Ich úsilie a vytrvalosť začínajú prinášať ovocie.
      Veríme, že brutálna vražda dvoch mladých ľudí bude objasnená v čo najkratšom čase. Kauzy, ktoré vo svojich článkoch popísal Ján Kuciak, však siahajú až do najvyšších postov strany Smer-SD a súčasnej slovenskej vlády.
      Sme presvedčení, že podmienkou ich objektívneho a dôkladného vyšetrenia je odchod nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj ďalších nominantov strany Smer-SD z riadiacich funkcií v štáte, v Policajnom zbore Slovenskej republiky a v ostatných bezpečnostných orgánoch.

      Ivan Štefanec, vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane
      Pál Csáky
      Eduard Kukan
      Miroslav Mikolášik
      József Nagy
      Anna Záborská


Copyright © TASR 2018