8. 8. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Najmenej troch novinárov zadržali úrady v Bielorusku pre podozrenie z neoprávneného vniknutia do počítačových systémov štátnej tlačovej agentúry BelTA a ukradnutia informácií. Informovali o tom v utorok agentúry AP a Reuters.
Novinárov z dvoch tamojších popredných nezávislých médií zadržali na základe obvinenia, podľa ktorého protizákonne získali prístup k informáciám zo štátnej tlačovej agentúry BelTA a nezaplatili, uviedol v utorok bieloruský vyšetrovací výbor.
Vyšetrovatelia spustili kriminálne vyšetrovanie voči dvom editorom zo súkromného spravodajského portálu Tut.by a jednému novinárovi zo súkromnej tlačovej agentúry BelaPAN.
V prípade preukázanie spáchania trestného činu im hrozia dva roky odňatia slobody.
Predseda bieloruskej asociácie novinárov Andrej Bastunec zadržanie svojich kolegov kritizoval a označil ho za pokus o zastrašovanie nezávislých novinárov. Úrady sa podľa jeho názoru pokúšajú "ekonomickými motívmi zakryť útok na popredné nezávislé médiá".
Prezident Alexander Lukašenko vládne desaťmiliónovému Bielorusku od roku 1994, obmedzuje opozíciu a slobodné médiá a hospodárstvo riadi v sovietskom štýle.

Copyright ©TASR 2018

Austrálska modelka, herečka a dídžejka Ruby Rose si v pripravovanom seriáli zahrá komiksovú hrdinku Batwoman. Projekt, ktorý pripravuje americká televízia CW, by pritom mal byť prvým hraným superhrdinským seriálom s otvorene homosexuálnou hlavnou postavou.
Tridsaťdvaročná rodáčka z Melbourne sa v utorok prostredníctvom služby Instagram vyjadrila, že je nesmierne nadšená a poctená. "Zároveň som plná emócií, pretože toto je môj detský sen. Keď som bola mladou členkou LGBT komunity, ktorá nikdy nemala pocit, že je v televízii reprezentovaná a cítila sa osamelá a iná, dala by som čokoľvek, ak by som niečo takéto mohla vidieť," napísala.
Samostatný seriál o Batwoman pripravujú na televíznu sezónu 2019/2020. Zaradí sa pritom k ďalším projektom z komiksového sveta DC, ktoré vysiela CW, ako Arrow (2012), The Flash (2014), Supergirl (2015) a Legends of Tomorrow (2016). Práve v crossoverovom príbehu Arrowa, Flasha a Supergirl, ktorý tvorcovia plánujú na december, by sa mala Batwoman ukázať prvý raz.
Batwoman sa v komiksoch po prvý raz objavila ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia, ako objekt romantického záujmu Batmana, čo malo rozptýliť klebety o jeho homosexualite. Opätovne ju do príbehov vrátili v roku 2006 - tentoraz ako lesbu menom Kate Kane. Odvtedy sa stala najvýznamnejšou otvorene homosexuálnou postavou z dielne DC Comics.
Ruby Rose Langenheim začínala ako moderátorka v austrálskej MTV, neskôr sa začala venovať aj modelingu a herectvu. Je známa napríklad zo seriálu Orange Is the New Black (2013), kde sa v rokoch 2015 - 2016 predstavila ako väzenkyňa Stella Carlin. Okrem toho si zahrala aj v snímkach Around the Block (2013), Resident Evil: Posledná kapitola (2016), xXx: Návrat Xandera Cagea (2017), John Wick 2 (2017) či Ladíme 3 (2017).


©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.