6. 8. 2018

Zomrel Oskar Gottlieb

Zomrel Oskar Gottlieb

Muž, ktorý sa v 60. rokoch minulého storočia stal prvým československým profesionálnym diskdžokejom, avšak aj hudobný publicista, dlhoročný spolupracovník Československého a Českého rozhlasu, príležitostný herec i dabér Oscar Pavel Gottlieb už nie je medzi živými.
O Gottliebovom úmrtí vo veku 76 rokov informoval počas víkendu brat zosnulého Tomáš.
Rodák z Prahy začínal v Pražskom detskom zbore, neskôr spolupracoval s hudobnými formáciami ako napríklad Country Beat Jiřího Brabca, Tučňáci či rozhlasový bigband pod vedením Felixa Slováčka. Príležitostne si zahral vo filmoch, napríklad Romance za korunu, Buldoci a třešně, Jára Cimrman ležící spící. V pamäti divákov zostal však predovšetkým vďaka kreácii kapelníka v snímke Jak básníci přicházejí o iluze. Svoj hlas prepožičal v dabingu napríklad postavám z filmov ako E.T., Prelet nad kukučím hniezdom alebo televízneho seriálu Akty X.
Doménou Gottlieba, ktorého podľa informácií pondelkového internetového vydania denníka Blesk sužovali už niekoľko rokov zdravotné problémy, bol však rozhlasový mikrofón, od ktorého už na sklonku 60. rokov 20. storočia divákov vítal s nezameniteľnou formuláciou: "Je právě tolik hodin, kolik právě je. Máte-li na svých hodinkách více nebo méně, pak to není naše chyba, protože my začínáme vždycky včas."

Copyright ©TASR 2018