25. 10. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Česko v reakcii na násilnú smrť saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ku ktorej došlo na pôde saudskoarabského konzulátu v Istanbule, stiahne zo svojej ambasády v Rijáde jedného diplomata. Prípadné ďalšie sankcie voči Saudskej Arábii bude ČR koordinovať s krajinami EÚ. 
Oznámil to v stredu český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček, ktorý o tom popoludní rokoval s veľvyslancom Saudskej Arábie v ČR.
"Pánovi veľvyslancovi som oznámil, že Česká republika bude reagovať aj diplomaticky, a to stiahnutím jedného diplomata z našej ambasády v Rijáde," povedal po stretnutí minister, ktorého citoval spravodajský portál Aktuálně.cz.
Petříček nevylúčil, že reakcia ČR na tento medzinárodný škandál môže byť pre Saudskú Arábiu i bolestivejšia. O možných odvetných krokoch na tieto opatrenia zo strany Rijádu však podľa ministra s veľvyslancom nehovorili.
"Pánovi veľvyslancovi som jasne oznámil stanovisko Českej republiky. Akékoľvek útoky na novinárov považujeme za neprijateľné. Slobodná spoločnosť nemôže existovať bez nezávislých médií. Násilná smrť opozičného novinára Džamála Chášukdžího na pôde saudskoarabského konzulátu nemôže byť ničím a nikým ospravedlnená," dodal Petříček a pripomenul, že sa čin stal na pôde konzulátu a došlo tak jasnému porušeniu medzinárodného práva.
"Je dôležité, aby Česká republika reagovala na vraždu novinára rovnako ako naši spojenci. Tomu zodpovedá krok pána ministra," reagoval na postup Petříčka prostredníctvom svojho hovorcu aj český prezident Miloš Zeman.
O vražde saudskoarabského novinára bude podľa Petříčka rokovať aj česká vláda, pričom on sám sa zapojí aj do diskusie o tejto záležitosti v Poslaneckej snemovni a o chcel by o nej hovoriť aj na pôde EÚ.
O možnosti, že by sa Česko pripojilo k Nemecku a takisto zakázalo dovoz zbraní do Saudskej Arábie, chce Petříček najprv hovoriť s českým premiérom Andrejom Babišom i s kolegami z vlády. Nemecko vývoz zbraní obmedzilo dovtedy, kým sa vyjasnia okolnosti vraždy novinára.
Rezort českej diplomacie na svojej stránke podľa Aktuálně.cz uvádza, že na veľvyslanectve v Rijáde má v súčasnosti desať diplomatov na čele s Jiřím Slavíkom.
Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o zmiznutí novinára. Potom tvrdila, že Chášukdžího, píšuceho pre noviny The Washington Post a kritika saudskoarabskej kráľovskej rodiny a korunného princa Muhammada bin Salmána, zabili 2. októbra pri "bitke" na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule s osobami, ktoré ho mali "povzbudiť" k návratu do vlasti.
V nedeľu saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr oficiálne označil zabitie novinára za "vraždu". Saudská Arábia uviedla, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 osôb.
Turecké médiá aj tureckí predstavitelia tvrdia, že 59-ročného novinára žijúceho v USA zavraždilo a rozštvrtilo 15-členné saudskoarabské komando.




Japonský novinár Džumpei Jasuda prepustený zo zajatia v Sýrii uviedol, že je šťastný, že sa po vyše troch rokoch prežitého pekla vracia domov.
Jasudu uniesla v roku 2015 odnož teroristickej siete al-Káida v Sýrii, a keď ho prepustili, odviedli ho do Turecka. Podľa očakávania sa vráti do Japonska vo štvrtok, informovala agentúra AP.
Jasuda opísal svojich 40 mesiacov v zajatí ako "peklo", po fyzickej aj duševnej stránke. Zadržiavali ho v maličkej cele a mučili ho.
Novinár počas letu z juhotureckého mesta Antalya do Istanbulu pre japonskú televíziu NHK povedal, že je šťastný, že ide domov, ale cíti, akoby zostal pozadu za zvyškom sveta a nie si je istý, ako ho doženie a vyrovná sa s ním.
Jasuda je uznávaný žurnalista známy reportážami z oblastí konfliktov.
Jasuda začal pracovať ako reportér na Blízkom východe po roku 2000. V roku 2004 ho spolu s tromi ďalšími Japoncami zajali v Iraku, ale prepustili ho po intervencii islamských duchovných.
Poslednú cestu do Sýrie podnikol Jasuda v roku 2015, aby priniesol informácie o svojom priateľovi a novinárovi Kendžim Gotóovi, ktorého uniesla a brutálne zavraždila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).
Kontakt s Jasudom sa prerušil po tom, čo 23. júna 2015 poslal odkaz ďalšiemu japonskému žurnalistovi na voľnej nohe. Vo svojich tvítoch dva dni predtým Jasuda napísal, že v práci mu často kladú prekážky a že prestane informovať o miestach svojho pobytu i o svojich aktivitách.
     


Spoločnosť Facebook v stredu oznámila, že za posledný štvrťrok pomocou nového softvéru stiahla zo siete 8,7 milióna užívateľských obrázkov nahých detí. Informáciu priniesla agentúra Reuters.
Technológia strojového učenia (machine learning) vyvinutá počas minulého roka dokáže identifikovať obrázky, ktoré zobrazujú deti s prvkami nahoty. Umožňuje lepšie uplatniť zákaz fotografií neplnoletých osôb so sexuálnym podtextom.
Podobná technológia, tiež predstavená v stredu, zachytáva užívateľov, ktorí sa na sociálnej sieti snažia spojiť s mladistvými s cieľom sexuálneho zneužívania.
Vedúca bezpečnosti spoločnosti Facebook Antigone Davisová v interview pre Reuters povedala, že strojová technológia im pomáha triediť a efektívnejšie zoradiť problematický obsah, ktorý neskôr posúdi tím školených expertov. Spoločnosť sa snaží vyvinúť podobnú technológiu aj pre sociálnu sieť Instagram, ktorú Facebook získal v roku 2012.
Facebook pod tlakom regulátorov a zákonodarcov sľúbil urýchliť odstraňovanie nedovoleného obsahu. Technológie strojového učenia, ktoré dokážu skontrolovať miliardy užívateľských príspevkov denne, patria medzi najdôležitejšie prostriedky. Spravodajské redakcie a zadávatelia reklamy sa však sťažovali, že automatizované systémy často neprávom blokujú ich príspevky.
Davisová povedala, že systém nie je neomylný a užívatelia sa môžu proti jeho zásahom odvolať. Hlavným záujmom je zvýšenie bezpečnosti detí.
Pravidlá Facebooku už roky zakazujú dokonca aj rodinné fotografie čiastočne obnažených detí, ktoré boli uverejnené s dobrým úmyslom. Výnimku umožňujú v prípade, že má obrázok umeleckú alebo historickú hodnotu, ako napríklad fotografia nahého vietnamského dievčaťa Kim Phúc unikajúceho pred útokom napalmom počas vietnamskej vojny, ktorá bola ocenená Pulitzerovou cenou.


Selfie fotografie a sociálne média majú vplyv na to, aké typy plastických operácií si ľudia v Nemecku vyberajú. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky prieskumu.
Selfie generácia mení smerovanie kozmetickej chirurgie, povedal Alexander Hilpert z nemeckej spoločnosti pre plastickú a estetickú chirurgiu (DPAeC).
Fotografie spôsobili, že ľudia si viac uvedomujú svoj výzor, a preto vyhľadávajú kozmetické zákroky. Prieskum DPAeC na vzorke približne 2000 respondentov zistil, že dva najpopulárnejšie sú vyhladzovanie vrások a aplikácia botoxových injekcií.
Tieto procedúry minulý rok predstavovali takmer 44 percent všetkých zákrokov, čo je nárast oproti 31 percentám v roku 2016.

Copyright ©TASR 2018