9. 10. 2018

Zomrela Štefánia Hulmanová 

Zomrela Štefánia Hulmanová 


Vo veku 98 rokov zomrela 3. októbra dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND) Štefánia Hulmanová. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.
"V Štefánii Hulmanovej stráca slovenská kultúra jednu z vynikajúcich operných interpretiek, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o umelecké formovanie našej prvej národnej scény," uviedla Pažítková. Ako ďalej dodala, posledná rozlúčka s umelkyňou bude v stredu 10. októbra o 11.15 h v bratislavskom krematóriu.
Štefánia Hulmanová bola v rokoch 1939 – 1942 členkou zboru Opery SND, neskôr (1948 – 1951) pôsobila ako sólistka Opery Štátneho divadla v Košiciach. V rokoch 1951 – 1979 sa profilovala ako jedna z výrazných umeleckých osobností sólistického súboru Opery SND.
Stvárnila predovšetkým roly zo slovanského a slovenského repertoáru. Ako výrazná predstaviteľka sa uplatnila aj v ďalších úlohách, ako Grófka (Figarova svadba), Aida, Santuzza (Sedliacka česť) či Alžbeta (Don Carlos). V Opere SND stvárňovala takmer celé desaťročie (a bez alternácie) Floriu Toscu. 

Copyright ©TASR 2018