24. 1. 2019

MEDIA NEWS




MEDIA NEWS



Tvorcovia celovečerného prequelu obľúbeného seriálu Sopranovci (1999 - 2007) našli predstaviteľa mladého Tonyho Soprana. Bude ním Michael Gandolfini, syn zosnulého Jamesa Gandolfiniho, ktorému stvárnenie nezabudnuteľného zločineckého bosa v roku 2000 vynieslo Zlatý glóbus a v rokoch 2000, 2001 a 2003 ceny Primetime Emmy. James Gandolfini zomrel v roku 2013 vo veku 51 rokov.

V snímke The Many Saints of Newark, o ktorej réžiu sa postará Alan Taylor, si zahrajú aj Alessandro Nivola, Vera Farmiga, Jon Bernthal, Billy Magnussen a Corey Stoll. Príbeh sa bude odohrávať v šesťdesiatych rokoch minulého storočia počas nepokojov v Newarku. Hlavnou postavou by mal byť Dickie Moltisanti (Nivola), mentor mladého Tonyho. Scenár filmu napísal David Chase spolu s Lawrenceom Konnerom, pričom obaja sa postarajú aj o produkciu. Výkonnými producentmi sú Nicole Lambert a Marcus Viscidi.

„Je pre mňa skutočná pocta, že môžem pokračovať v otcovom odkaze a vziať na seba rolu mladého Tonyho Soprana,” vyjadril sa Gandolfini pre portál Deadline s tým, že sa teší na spoluprácu s tvorcom Sopranovcov Davidom Chaseom a úžasným hereckým obsadením, ktoré dal dokopy. Herecké skúsenosti zatiaľ zbieral najmä v seriáli The Deuce: Špina Manhattanu (2017), kde sa v roku 2018 ukázal v piatich epizódach.

Sopranovci, ktorí 10. januára oslávili 20. výročie svojej premiéry, patria medzi najuznávanejšie dramatické televízne seriály medzi kritikou i verejnosťou. Počas šiestich sezón vysielania si vyslúžili napríklad 21 cien Primetime Emmy, päť Zlatých glóbusov a tiež dve Peabody Awards.


Anglická Futbalová asociácia (FA) obvinila brankára Crystal Palace Wayna Hennesseyho z porušenia etických pravidiel, ktoré bolo zachytené na fotografii po víťaznom dueli FA Cupu proti Grimsby (1:0). Brankár waleskej futbalovej reprezentácie poprel, že by na fotke z večere so spoluhráčmi znázorňoval nacistické gesto. Nemecký stredopoliar londýnskeho klubu Max Meyer zverejnil začiatkom januára na instragame fotografiu, na ktorej vidieť 31-ročného gólmana, ako má vztýčenú pravú ruku a druhou si prekrýva ústa. Ten situáciu okomentoval slovami: "Mával som a kričal na osobu, ktorá robila fotku. V tej chvíli som si dal jednu ruku pred ústa, aby sa zvuk preniesol až k nej. Bol som upozornený na to, že tam vyzerám, ako keby som ukazoval nevhodný pozdrav, ale môžem každého ubezpečiť, že podobnosť bola len náhodná." 

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Vdova po zavraždenom starostovi poľského mesta Gdansk Pawlovi Adamowiczovi pripísala vinu za jeho smrť "nenávistnej rétorike" proti nemu v televízii kontrolovanej vládou. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.
Vdova Magdalena Adamowiczová v interview zverejnenom v utorok večer na portáli Onet.pl povedala, že stanica TVP nesie "zodpovednosť" za smrť gdanského starostu Pawla Adamowicza.
Adamowicz, ktorý bol kritický voči pravicovej, konzervatívnej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), zomrel vo veku 53 rokov 14. januára po tom, ako ho v predchádzajúci večer na verejnej charitatívnej akcii v severopoľskom meste pobodal 27-ročný muž. Zatknutý podozrivý si v minulosti odsedel viac ako päť rokov za bankové lúpeže v Gdansku, pričom z väzenia ho prepustili len vlani v decembri. Muž verejne vyjadril nevraživosť voči opozičnej strane Občianska platforma (PO), ktorej členom bol kedysi aj Adamowicz.
Prokuratúra prípad vyšetruje ako vraždu a domnieva sa, že motívom útočníkovho činu bola práve pomsta za predošlý väzenský trest. Samotný útočník tvrdí, že bol nespravodlivo odsúdený za vlády liberálnej, centristickej PO.
Útočníkova matka poprosila Adamowiczovu rodinu o odpustenie a povedala, že jej synovi diagnostikovali paranoidnú schizofréniu.
TVP uviedla, že zažaluje každého, kto naznačí, že jej programy prispeli k násilnej smrti starostu Adamowicza.


Pre podozrenia z plagiátorstva a vymýšľania si zdrojov ukončili niekoľké holandské a belgické médiá spoluprácu so žurnalistom na voľnej nohe Petrom Blasicom. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Ešte v utorok predstavitelia holandského týždenníka Nieuwe Revu vyhlásili, že stiahnu 27 článkov reportéra Petra Blasica, ktorý pre nich ako žurnalista na voľnej nohe pokrýval všeobecné spravodajstvo. Dôvodom tohto rozhodnutia mala byť skutočnosť, že Blasic sa vo svojich článkoch odvolával na zdroje, ktoré redakcia nedokázala spätne vystopovať.
V stredu sa na margo Blasica ozval aj mienkotvorný magazín HP/De Tijd s tým, že sedem z približne 300 článkov, ktoré v ňom Blasic v rokoch 2014-17 napísal, bolo "úplne alebo čiastočne skopírovaných" zo stránky EUobserver, a to bez uvedenia pôvodného zdroja.
Sebakriticky sa k Blasicovmu prípadu postavil belgický žurnál Knack.be, vydávaný po holandsky. "Naše vyšetrovanie ukázalo, že Blasic nikdy nehovoril s niektorými zdrojmi, ktoré citoval vo svojich článkoch, a zdá sa, že si vymyslel množstvo anonymných svedkov," vyhlásili predstavitelia žurnálu a dodali, že "urobili chybu", keď skôr nepreverovali autencititu Blasicových článkov.
K odhaleniu nekalých praktík holandského novinára prispela tohtotýždňová reportáž týždenníka De Groene Amsterdammer, v ktorej boli spochybnené niektoré Blasicove články.
Šéfredaktor HP/De Tijd Tom Kellerhuis priznal, že ich magazín ukončil spoluprácu s Blasicom pre podozrenia z plagiátorstva už v októbri 2017, avšak o tejto skutočnosti sa vtedy rozhodli neinformovať.
Ako uviedla agentúra AP, Blasicov prípad je v poradí už druhou ranou pre reputáciu západoeurópskeho žurnalizmu po tom, ako pred necelým mesiacom vyšiel najavo podobný škandál okolo novinára nemeckého týždenníka Der Spiegel Claasa Relotiusa.


Copyright © TASR 2019