21. 8. 2019

Zomrel Viliam Jablonický

Zomrel Viliam Jablonický

V utorok 20. augusta zomrel v Bratislave vo veku 71 rokov spisovateľ, novinár, kritik umenia a pedagóg Viliam Jablonický. Úmrtie potvrdila na svojom webe Matica slovenská (MS), v ktorej Jablonický pôsobil ako člen historického odboru.
Inštitúcia ďalej informovala o tom, že posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v utorok 27. augusta v bratislavskom krematóriu.
Jablonický sa narodil 13. mája 1948 v Jaslovských Bohuniciach. Ukončil štúdium dejín umenia na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. Bol členom a tajomníkom Slovenského centra PEN, členom Klubu spisovateľov literatúry faktu i Spolku slovenských spisovateľov. Pôsobil ako redaktor rubrík o kultúre a literatúre v denníku Hlas ľudu, Revue svetovej literatúry, pracoval pre Film a divadlo, Slovenský denník, Most a Verejnú správu. Zároveň prednášal dejiny kultúry a filmu v školách v Bratislave a Trnave.
Ako autor a spoluautor napísal viac ako 40 kníh o dejinách kina a umenia. Podieľal sa aj na tvorbe dokumentárnych filmov Papierové hlavy, Ľudia z Hauerlandu a Prežili sme gulag.


Copyright © TASR 2019