11. 12. 2019

Rozsudok v kauze vydavateľa časopisu Zem a Vek vynesú v pondelok

Rozsudok v kauze vydavateľa časopisu 
Zem a Vek vynesú v pondelok

Špecializovaný trestný súd vynesie rozsudok v prípade obžalovaného vydavateľa a šéfa časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa v pondelok 16. decembra. Špeciálny prokurátor Tomáš Honz žiada uznať vinu obžalovaného a navrhuje mu podmienečný trest. Jeho konanie hodnotí ako rozoštvávanie rôznych skupín občanov Slovenska.

„Všetci máme historickú skúsenosť, ako to môže dopadnúť,“ uviedol po skončení dnešného pojednávania prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Honz na adresu článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017, pre ktorý je Tibor Eliot R. obžalovaný. „Finančnú pokutu som nenavrhoval,“ dodal. Obžalovaný dnes pred súdom deklaroval svoju nevinu s tým, že pri opísaní článku využil exaktné citácie historických osobností. Zdôraznil tiež, že v článku vyzýval k solidarite a vzájomnosti národov a odmietol akékoľvek výzvy k nenávisti.

Vydavateľ a šéf časopisu Zem a Vek čelí obžalobe pre šírenie extrémistických materiálov, hanobenie národa a podnecovania rasovej nenávisti. V článku Tibor Eliot R. uvádzal citácie na adresu židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

„To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.