29. 12. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS 
Čínsku občiansku novinárku Čang Čan odsúdili v pondelok na štyri roky väzenia za spravodajstvo z mesta Wu-chan, považovaného za ohnisko pandémie nového koronavírusu, počas prvotných fáz šírenia nákazy. Oznámil to jej právnik, informovala agentúra AFP.
Verdikt voči 37-ročnej Čang vyniesli po krátkom pojednávaní v Šanghaji, povedal novinárom jeden z obhajcov. Rozsudok prišiel takmer rok po tom, ako sa v zmienenom stredočínskom meste vynorili detaily o "vírusovom zápale pľúc neznámeho pôvodu".
Bývalá právnička bola vo väzbe od mája pre obvinenia z "vyvolávania sporov a podnecovania problémov". Jej živé reportáže a články sa vo februári značne šírili na sociálnych médiách. Pritiahli pozornosť čínskych úradov, ktoré dosiaľ potrestali ôsmich "vírusových" whistleblowerov v rámci úsilia oslabiť kritiku reakcie vlády na epidémiu, píše AFP.
Čang kritizovala prvotné opatrenia vo Wu-chane a vo februárovom článku napísala, že vláda "nedala ľuďom dosť informácií a potom jednoducho uzavrela mesto".
"Je to závažné porušenie ľudských práv," vyhlásila.
Čang trvá na svojej nevine. V júni začala hladovku a po rastúcich obavách o jej zdravie ju nútene kŕmili trubičkou cez nos, uviedli jej právnici. Podľa nich je vyčerpaná aj duševne, no v hladovke chce napriek opakovaným prosbám rodiny a priateľov pokračovať.
Pred súdom sa v pondelok ráno zišla asi desiatka jej podporovateľov a diplomatov, polícia však novinárov a pozorovateľov zatlačila od vstupu do budovy, keď ju privádzali na pojednávanie.
Na jej prípad upozorňovali aj skupiny pre ľudské práva.
Čang je prvou zo skupiny štyroch občianskych žurnalistov, ktorých zadržali za správy z Wu-chanu, uviedla AFP s tým, že jej snahy skontaktovať sa so zvyšnými troma, ktorými sú Čchen Čchiou-š', Fang Pin a Li Ce-chua, neboli úspešné.
Agentúra dodáva, že čínske komunistické orgány už v minulosti postavili disidentov pred súdy v období medzi Vianocami a Novým rokom, aby minimalizovali pozornosť zo strany Západu.Spojené kráľovstvo zakáže od apríla 2022 reklamné kampane podporujúce predaj potravín s vysokým obsahom tuku, cukru alebo soli. Oznámila to v pondelok britská vláda.
V súvislosti s týmito potravinami zakáže Londýn reklamné kampane typu "kúp jedno a ďalšie máš zadarmo". Takisto nebude povolené bezplatné dopĺňanie pohárov s nealkoholickými sladenými nápojmi, píše agentúra Reuters.
Opatrenia určia miesta v obchodoch, na ktorých nebude možné umiestňovať reklamy na tieto potraviny. Propagácia nezdravých výrobkov nebude povolená pri pokladniach, vchodoch do predajní a na konci uličiek s tovarom.
Obmedzenie reklám má podľa námestníčky britského ministra zdravotníctva Jo Churchillovej zabezpečiť, aby výber zdravších potravín bol pre ľudí "jednoduchšou voľbou".
"Vytvorenie prostredia, ktoré každému pomáha častejšie jesť zdravšie potraviny, je dôležité na zlepšenie zdravia krajiny," povedala.
Obezita je podľa vlády dlhodobo jedným z najväčších problémov v oblasti verejného zdravia. Takmer dve tretiny dospelých osôb v Anglicku majú nadváhu a každé tretie dieťa končiace prvý stupeň základnej školy má nadváhu alebo trpí obezitou.
Británia obmedzenie v súvislosti s reklamami typu "kúp jedno a ďalšie máš zadarmo" navrhla už v júli a takisto oznámila opatrenia zakazujúce televízne a internetové reklamy na rýchle občerstvenie pred 21.00 h. Minulý mesiac navrhla úplný zákaz na propagáciu nezdravých potravín na internete.Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval na "skoré prepustenie" aktivistky Ludžajn Hazlúlovej, ktorú saudskoarabský súd v pondelok poslal do väzenia na päť rokov a osem mesiacov za činy súvisiace s terorizmom.
OHCHR okrem toho vyjadril znepokojenie nad štvorročným väzenským trestom pre čínsku novinárku Čang Čan. Tá prostredníctvom reportáží a článkov z mesta Wu-chan považovaného za ohnisko pandémie nového koronavírusu, informovala o tamojšej situácii počas prvotných fáz šírenia nákazy, píše agentúra Reuters.
"Odsúdenie a trest odňatia slobody pre Ludžajn Hazlúlovú, ktorú už dva a pol roka bezdôvodne zadržiavajú, je hlboko znepokojujúce. Jej skoré prepustenie preto považujeme za naliehavú záležitosť," uviedlo OHCHR na svojom twitterovom účte.
Hazlúlovú (31) zatkli spolu s približne desiatkou ďalších aktivistiek v máji 2018, iba niekoľko týždňov pred historickým zrušením desaťročia platného nariadenia, ktorý ženám zakazoval šoférovať. Išlo o reformu, za ktorú dlho bojovali.
Známu saudskoarabskú bojovníčku za práva žien uznali za vinnú z "rozličných aktivít, ktoré zakazuje protiteroristický zákon". Správy však nevysvetlili, či dĺžka odňatia slobody zahŕňa aj dobu, ktorý si už aktivistka odpykala od svojho zadržania. Proti rozsudku sa môže odvolať do 30 dní. Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal Farhán uviedol, že Hazlúlovú obvinili z kontaktovania "nepriateľských" štátov a poskytnutia tajných údajov, ale podľa jej rodiny na to neexistujú dôkazy.
Rozsudok voči 37-ročnej čínskej novinárke Čang Čan prišiel v pondelok takmer rok po tom, ako sa v stredočínskom meste Wu-chan objavili správy o "vírusovom zápale pľúc neznámeho pôvodu". "Prípad Čang Čan považujeme za príklad nadmerného obmedzovania slobody prejavu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou a naďalej požadujeme jej prepustenie," uvádza sa v ďalšom tvíte OHCHR.
Bývalá právnička bola vo väzbe od mája pre obvinenia z "vyvolávania sporov a podnecovania problémov". Jej živé reportáže a články sa vo februári značne šírili na sociálnych sieťach. Pritiahli aj pozornosť čínskych úradov, ktoré dosiaľ potrestali ôsmich whistleblowerov, ktorí sa venovali situácii okolo šírenia koronavírusu v krajine.
Čang Čan vo svojich reportážach kritizovala prvotné opatrenia vo Wu-chane. V jednom článku z februára tohto roku napísala, že čínska vláda "nedala ľuďom dosť informácií a potom jednoducho uzavrela mesto".Ruské verejnoprávne médiá šíria nepravdivé informácie o európskych a amerických vakcínach proti ochoreniu COVID-19 v krajinách, ktorým Rusko plánuje predať svoju vlastnú vakcínu Sputnik V. Oznámil to v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell, píše agentúra Reuters.
"Výrobcovia vakcín zo Západu sú vo viacjazyčných správach tamojších štátnych médií zameraných aj na zahraničné publikum otvorene zosmiešňovaní, čo v niektorých prípadoch viedlo k absurdným tvrdeniam, že vakcíny zmenia ľudí na opice," napísal Borrell na blogu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS). Podľa neho sú takéto naratívy zjavne zamerané na krajiny, kde chce Rusko predávať svoju vlastnú vakcínu Sputnik V.
Dodal, že v čase pandémie tieto kroky ohrozujú zdravie verejnosti. Neuviedol však žiadne konkrétne príklady, pripomína Reuters.
Moskva tieto obvinenia opakovane odmietla s tvrdením, že proti ruskej vakcíne je zacielená dezinformačná kampaň podporovaná zahraničím.
Ruské ministerstvo zdravotníctva ani Ruský štátny investičný fond (RDIF) Kirilla Dmitrijeva, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V sponzoroval a je rovnako zodpovedný aj za jej propagovanie v zahraničí, na Borrellove obvinenie bezprostredne nereagovali. Neurobil tak zatiaľ ani Roskomnadzor - ruský orgán pre dozor nad médiami.
Keď britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca, ktorá na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, prerušila v septembri testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že "Sputnik V je spoľahlivejší". Na rozdiel od britskej vakcíny je totiž podľa neho založený na adenovíruse nájdenom v ľudskom tele.
Klinické testovanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ktorá na vyvolanie imunitnej reakcie ľudských buniek využíva biologicky upravenú verziu neškodného vírusu bežnej nádchy nájdenej u šimpanzov, spoločnosť AstraZeneca obnovila so súhlasom britských regulačných úradov tri dni po spomínanom incidente, píše Reuters.
Rusko minulý týždeň odoslalo do Argentíny prvú zásielku vakcíny Sputnik V v rámci dohody o dodávke 10 miliónov dávok. Dodávateľské zmluvy Moskva podpísala s mnohými ďalšími latinskoamerickými a ázijskými krajinami. Dve dávky vakcíny Sputnik V potrebné pre optimálnu ochranu pred nákazou stoja podľa agentúry Reuters v prepočte dohromady menej ako 20 dolárov na osobu.Copyright © TASR 2020