8. 12. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSV prípade vraždy mexickej novinárky Reginy Martínezovej, ku ktorej došlo ešte v roku 2012, sú podozriví aj bývalí vysokopostavení predstavitelia mexického štátu Veracruz.
Ako informovala agentúra AFP, na základe desať mesiacov trvajúcej analýzy tohto prípadu vraždy na to upozornila skupina 60 novinárov z 25 médií z celého sveta, ktorá sa rámci projektu The Cartel Project koordinovaného konzorciom Forbiden Stories vrátila k vyšetrovaniu tejto kauzy.
Novinári zistili, že Martínezová krátko pred svojou smrťou pracovala na článku o prepojení medzi priekupníkmi drog a vysokopostavenými politikmi v Mexiku.
Na rozdiel od oficiálnej verzie polície, podľa ktorej prišla novinárka o život pri lúpeži vo svojom dome, jej kolegovia-novinári nazbierali dostatok dôkazov o tom, že bola zavraždená.
Kritizovali aj doteraz neukončené vyšetrovanie Martínezovej vraždy a naznačili, že muž odsúdený za jej násilnú smrť, Jorge Antonio Hernández, známy ako El Silva, je iba obetným baránkom.
Veľká časť Martínezovej investigatívnej práce sa sústredila na dvoch guvernérov štátu Veracruz - Fidela Herreru a Javiera Duarteho a podľa zistení The Cartel Project sa novinárka chystala zverejniť závery vyšetrovania prípadov tisícov ľudí, ktorí zmizli vo Veracruze.
Podľa týždenníka Proceso, pre ktorý Martínezová pracovala, veracruzské úrady po jej smrti spustili "politickú, mediálnu a právnu operáciu, aby za každú cenu presadili verziu", že novinárku zavraždili v jej dome dvaja zlodeji.
Vyšetrovaním novinári zistili, že "oficiálna verzia" o vražde sa šírila online prostredníctvom "organizovanej dezinformačnej kampane" pomocou falošných účtov na sociálnych sieťach.
Duarte, ktorý si momentálne vo väzení odpykáva trest za korupciu, odmietol, že by bol zapletený do vraždy Martínezovej.
Herrera na žiadosti novinárov o vyjadrenie sa k prípadu nereagoval.
Od roku 2000 bolo v Mexiku zavraždených viac ako sto novinárov. V tejto bilancii figuruje aj 28 novinárov zabitých v štáte Veracruz i ďalší ôsmi, ktorí sú nezvestní. Väčšina z týchto prípadov sa odohrala počas 12 rokov, keď boli vo Veracruze pri moci Herrera a Duarte, dodala AFP.
Turecký súd v pondelok nariadil prepustenie dvoch ruských novinárov, ktorých zadržali za údajné filmovanie bez povolenia neďaleko závodu na bezpilotné lietadlá v Istanbule. Informovala o tom agentúra AFP.
Novinár Alexej Petruško a kameraman Ivan Malyškin z ruskej televíznej stanice NTV sa postavili pred istanbulský hlavný súd v pondelok ráno, informovala turecká tlačová agentúra Anadolu. Turecký úradník pre AFP potvrdil, že orgány oboch ruských občanov prepustili, podrobnosti však neuviedol.
"Podľa predbežných informácií by naši kolegovia mali byť čoskoro vyhostení. Stále sa pokúšame zistiť podrobnosti, nemáme žiadne oficiálne informácie," uviedol nemenovaný zdroj z televízie NTV, ktorý citovala ruská agentúra TASS.
Tureckí policajti novinárov zadržali 3. decembra, uvádza TASS. Podľa zdroja z tureckého ministerstva spravodlivosti nemali ani akreditáciu, píše AFP.
Rusko-tureckými vzťahmi nedávno otriasol konflikt v Náhornom Karabachu. Turecko sa v tomto spore postavilo na stranu Azerbajdžanu, zatiaľ čo Rusko má vojenskú základňu v Arménsku a v prípade napadnutia spojeneckej krajiny sa zaviazalo zasiahnuť. Napriek tomu, že Turecko a Rusko spájajú silné ekonomické väzby a spoločné záujmy v Sýrii a Líbyi, naďalej zostávajú geopolitickými rivalmi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v októbri zopakoval, že Istanbul odmieta uznať anexiu ukrajinského Krymského polostrova Ruskom. "Turecko nikdy nelegálnu anexiu Krymu neuznalo a ani nikdy neuzná," dodal. Turecko a Ukrajina navyše v októbri podpísali dohody o prehĺbení vojenskej spolupráce, aby tak vyvážili vplyv Ruska v regióne Čierneho mora. Copyright © TASR 2020

 


Poľská štátna rafinérska a ťažobná spoločnosť PKN Orlen v pondelok oznámila že kupuje súkromnú mediálnu skupinu Polska Press, ktorá vlastní rozsiahle portfólio denníkov a týždenníkov v Poľsku. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámil výkonný riaditeľ Orlenu Daniel Obajtek. Ropný gigant kupuje mediálnu skupinu od jej súčasného vlastníka, nemeckého koncernu Verlagsgruppe Passau.
Tento krok je v súlade so snahou lídra vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczynského o zníženie úrovne zahraničného vlastníctva médií v Poľsku, pripomína agentúra AP. Kritici strany sa obávajú, že zmena vlastníctva zasiahne slobodu tlače, keďže strana už vo svoj prospech ovplyvnila štátnu televíziu, rozhlas a iné médiá.
Polska Press vlastní viac ako 20 denníkov a 150 regionálnych týždenníkov s odhadom 17 miliónmi čitateľov.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.