27. 8. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Axel Springer to acquire POLITICO 
Nemecký mediálny koncern Axel Springer sa dohodol na prevzatí americkej spravodajskej stránky Politico. Snaží sa totiž konsolidovať svoje digitálne spravodajské operácie do globálnej siete.
Axel Springer takisto získa zvyšných 50 % v spoločnom podniku Politico Europe, ktoré ešte nevlastní, rovnako ako stránku zameranú na technologické správy Protocol. Nemecký vydavateľský dom zaplatí za Politico 1 miliardu USD (852 miliónov eur), uviedol na Twitteri mediálny reportér Wall Street Journal Ben Mullin, ktorý je oboznámený s transakciou


Lisa Shaw: Presenter's death due to complications of Covid vaccine - BBC  News
Britská rozhlasová moderátorka Lisa Shawová zomrela v máji vo veku 44 rokov v dôsledku krvnej zrazeniny spôsobenej proticovidovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC, pre ktorú pracovala.
Celkový počet potvrdených úmrtí súvisiacich s trombózou vyvolanou očkovacou látkou AstraZeneca v Británii tak stúpol na 58 z takmer 35 miliónov podaných dávok.
Shawová, ktorá pracovala pre BBC Radio Newcastle, dostala prvú dávku vakcíny 29. apríla. Hospitalizovaná bola 13. mája, po niekoľkých dňoch bolestí hlavy. Sťažovala sa na "silné bodavé bolesti, ktoré cítila na čele a za očami," priblížil John Holmes, jej ošetrovací lekár.
Testy odhalili, že sa Shawovej v mozgu vytvorili krvné zrazeniny, po čom bola prevezená na neurologické oddelenie nemocnice Royal Victoria Infirmary (RVI) v meste Newcastle upon Tyne. Po liečbe sa jej stav najprv zlepšil, 16. mája sa však bolesti hlavy vrátili a mala ťažkosti pri rozprávaní. Napriek liečbe sa jej stav zhoršoval a 21. mája v dôsledku zrazenín a krvácania do mozgu zomrela.
Podľa neuropatológa Tuoma Polvikoského, ktorý skúmal príčinu Shawovej smrti, je príčina jej smrti "prekvapivá", keďže bola inak zdravá. Z "časového hladiska" je "najpravdepodobnejšie", že jej smrť "vyvolala vakcína". Podľa koronerky RVI Karen Dilksovej "bola jasne preukázaná" spojitosť medzi Shawovej trombózou a vakcínou AstraZeneca.
Európska agentúra pre lieky (EMA) v apríli oznámila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny Vaxzevria od AstraZenecy. EMA tiež uviedla, že výhody očkovania touto vakcínou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

 

Copyright © TASR 2021