26. 8. 2021

RADA RTVS

RADA RTVSRTVS dostane v najbližších dňoch od Ministerstva kultúry (MK) SR osem miliónov eur ako kompenzáciu za znížené príjmy z tzv. koncesionárskych poplatkov, spôsobené rozšírením skupín oslobodených od platenia úhrad. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS o tom informoval generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník.
"Zmluva o poskytnutí finančných prostriedkov určených na kompenzáciu časti výpadku úhrad za služby verejnosti v oblasti televízneho a rozhlasového vysielania" bola zverejnená v stredu (25. 8.) v Centrálnom registri zmlúv, účinnosť nadobudla vo štvrtok, do piatich dní by mala dostať RTVS peniaze na účet. Prostriedky určené na televízne a rozhlasové vysielanie, môže telerozhlas využiť do konca roka 2021.
"Nárokujeme si ešte na doplatok štyri a pol milióna eur za rok 2020, lebo to bola reálna suma výpadku - 12,5 milióna eur, tak ako v tomto roku to bude 13,5 milióna eur. Stále sme v rokovaní s ministerstvom financií,“ povedal Rezník.
K výpadku prímov prišlo z dôvodu rozhodnutia poslancov Národnej rady SR, ktorí v septembri 2019 schválili, aby tzv. koncesionárske poplatky nemuseli platiť okrem dôchodcov ani poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Predtým tieto skupiny osôb platili poplatky v polovičnej sadzbe.
Generálny riaditeľ RTVS na rokovaní rady takisto informoval, že s ministerstvom kultúry má podpísať aj zmluvu na dodatočných 540.000 eur, ktoré majú slúžiť na pokrytie vysielania o septembrovej návšteve pápeža Františka na Slovensku. RTVS plánuje mimoriadne vysielanie, ktoré ráta s komplexným mapovaním návštevy svätého otca a podujatiach, na ktorých sa zúčastní.
Členovia rady kritizujú zmenu vyjadrení o zámere očkovacej lotérie


 
 Ak by sa prostredníctvom očkovacej lotérie podarilo naplniť deklarovaný zámer prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti, dali by sa "prižmúriť oči" nad morálno-etickým problémom, ktorý vysielanie programu v jeho začiatkoch prinieslo. Pri najnovších vyjadreniach tvorcu celej myšlienky sa však natíska otázka, aký je skutočný zmysel a zámer programu. Pri hodnotení relácie Byť zdravý je výhra to na rokovaní Rady RTVS uviedol podpredseda orgánu dohľadu verejnoprávneho média Martin Kákoš.
Reagoval na informácie, že relácia zatiaľ neprispieva k výraznému zvyšovaniu zaočkovanosti populácie proti ochoreniu COVID-19 a v tejto súvislosti i na slová ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý po stredajšom (25. 8.) rokovaní vlády povedal, že lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti, ale ako prostriedok na odmenu zaočkovaných. „Je to čudesné salto mortale,“ poznamenal Kákoš k týmto vyjadreniam, poukazujúc na rozpor s pôvodnými vyhláseniami označujúcimi program za jeden z nástrojov, ktoré majú prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti.
Právny expert rady Tomáš Caban poznamenal, že už samotný formát postavený na žrebovaní finančných prémií pre zaočkovaných nemá potenciál osloviť tých, ktorí sa doteraz nedali zaočkovať či s očkovaním váhajú. „A zarytí antivaxeri budú po tejto relácii ešte zarytejší,“ doplnil ho člen rady Ján Uličiansky.
Členka rady Dóra Hushegyiová priznala, že ak by to bolo na jej osobnom rozhodnutí, program by zastavila. "Verejné prostriedky, ktoré sú určené na výhry, by sa efektívnejšie minuli v školstve, zdravotníctve či kultúre,“ upozornila. S ďalšími členmi rady však ocenila, že i napriek defektom pôvodného nápadu a parametrov relácie zo strany zadávateľa a rovnako krátkosti času na realizáciu dokázal RTVS vytvoriť reláciu, ktorá prostredníctvom dokrútok a príbehov zaočkovaných prináša aj edukačný rozmer a propaguje význam vakcinácie.
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník skonštatoval, že už od začiatku bolo jasné riziko projektu, nazdáva sa však, že ak táto relácia práve prostredníctvom skutočných príbehov respondentov pomôže zvýšiť čo i len v malej miere počet zaočkovaných a zmierniť negatívne dosahy tretej vlny pandémie, má zmysel. „Rovnako ako má zmysel diskutovať o téme pandémie a prinášať v debatách vecnú konfrontáciu názorov o prijímaných opatreniach. RTVS musí k zaočkovaným i nezaočkovaným pristupovať rovnako,“ zdôraznil Rezník.
Rada RTVS ešte pred spustením relácie prijala uznesenie, že reláciu bude hodnotiť v dvojtýždňovej periodicite. Predseda rady Igor Gallo informoval, že v doterajšom priebehu vysielania dostala rada k relácii štyri podnety od verejnosti.Zdroj: TASR