13. 8. 2021

Ministerka kultúry predložila návrh ústavného zákona na ochranu novinárov

Ministerka kultúry predložila návrh ústavného
ÚSTAVA POTREBUJE... - Natália Milanová - ministerka kultúry | Facebook
 zákona na ochranu novinárov


Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) predložila na pripomienkovanie pripravovaný právny predpis s názvom Návrh ústavného zákona o slobode médií. Urobila tak pomocou portálu slov-lex.sk, ktorý patrí pod Ministerstvo spravodlivosti SR.

Cieľom návrhu ústavného zákona je zabezpečenie slobodného a bezpečného výkonu novinárskej profesie a zaručenie ochrany novinárskych zdrojov popri tradičných tlačených a digitálnych médiách. „Efektívne zabezpečenie lepšej právnej ochrany sa navrhuje realizovať okrem iného prostredníctvom vymedzenia základných práv a povinností novinárov na jednej strane a poskytovateľov mediálnych informácií a verejných orgánov na strane druhej,“ uvádza sa v predbežnej informácii k návrhu.

Podľa rezortu kultúry je zámerom zákona zlepšiť novinárske prostredie zabezpečením plurality mediálnych služieb a transparentnosti vlastníctva médií, ako aj redakčnej nezávislosti novinárov. „Ďalším nástrojom je rešpektovanie novinárskej etiky a základných práv a slobôd osôb vykonávajúcich novinársku činnosť,“ uvádza sa v návrhu. Ten má tiež zaručiť slobodný prístup k informáciám bez diskriminačných a neopodstatnených obmedzení.

„Nová ústavnoprávna úprava smeruje ku garantovaniu vyššej miery slobody médií, nerušeného výkonu novinárskej činnosti, práva na prístup k informáciám, ako aj rešpektovania redakčnej nezávislosti,“ spomína sa v návrhu. Do prípravy zákona sa môže zapojiť aj verejnosť.
 

©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.