7. 2. 2022

Voľba nového riaditeľa RTVS by sa mohla uskutočniť na júnovej schôdzi parlamentu

 Voľba nového riaditeľa RTVS by sa mohla 


 

uskutočniť na júnovej schôdzi parlamentu

 


Nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by mali poslanci Národnej rady SR (NR SR) voliť na júnovej schôdzi parlamentu. Pre agentúru SITA to uviedol predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO), ktorý spolu s kolegami pripravil pozmeňujúci návrh k zákonu o mediálnych službách, ktorý je v parlamente v druhom čítaní a hlasovať sa o ňom bude v najbližších dňoch. Podľa pozmeňovacieho návrhu by mali poslanci NR SR voliť riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) výlučne vo verejnej voľbe. Okrem toho posilňuje aj úlohu verejného vypočutia, ktoré voľbe predchádza. Funkčné obdobie súčasného riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka sa končí v auguste. Čekovský predpokladá, že voľbu vypíšu koncom apríla, v máji by malo byť verejné vypočutie.

Na verejnom vypočutí by sa mali podľa Čekovského zúčastniť aj odborníci z oblasti kultúry a médií. „Chceme, aby fundovaní ľudia mohli klásť kandidátom otázky. Voľba by tak prebehla profesionálnejšie a zvýši sa aj dohľad verejnosti nad celým procesom voľby,“ objasnil. Zároveň dodal, že ich cieľom je, aby bola voľba transparentnejšia a menej politická, k čomu sa zaviazala aj Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. Pripomenul, že pôvodný návrh Ministerstva kultúry SR, ktoré chcelo dostať voľbu z pléna parlamentu, zabrzdili koaliční partneri, najmä hnutie Sme rodina.

Čekovský podotkol, že do vypísania novej voľby ostávajú približne tri až štyri mesiace, nechce nikoho odradiť, a preto si chce počkať na to, kto každý si pripraví projekt a pôjde do toho. Verí, že sa prihlási čo najviac kandidátov, ktorí by mohli nahradiť súčasné vedenie RTVS a fungovať profesionálnejšie. Dodal, že dohodu na jednom mene budú hľadať postupne, podľa toho, kto sa prihlási a najmä po verejnom vypočutí kandidátov, na ktorom sa ukážu ich silné, ale aj slabé stránky. „V oblasti médií sa pohybujem už niekoľko rokov, takže sa ku mne dostali rôzne mená potenciálnych uchádzačov. V tejto chvíli však neviem, čo z toho sú iba šumy a kto bude reálne aj kandidovať. Počkám, kto si reálne pripraví aj projekt a jeho prezentáciu. Považoval by som za nesprávne a nezodpovedné verejne hodnotiť konkrétnych ľudí ešte pred verejným vypočutím,“ konštatoval.

Hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová pre agentúru SITA uviedla, že rezort mal rozpracované viaceré nové spôsoby voľby generálneho riaditeľa RTVS, avšak zatiaľ neprišli k politickej dohode. „Našou ambíciou je zmeniť tento proces do konca volebného obdobia 2024,“ priblížila s tým, že sa stále rokuje, keďže majú ambíciu čo najviac stransparentniť a otvoriť aj terajšiu voľbu.

„Je to politická agenda pána poslanca Čekovského, ktorú mi neprináleží hodnotiť. Už samotný fakt, že zmena voľby riaditeľa sa má riešiť pozmeňovacím návrhom k inej právnej norme, v tomto prípade k zákonu o mediálnych službách, hovorí o štýle práce pána predsedu výboru NR SR pre kultúru a médiá,“ reagoval pre agentúru SITA predseda Rady RTVS Igor Gallo. Je však podľa neho na škodu, že obdobnú iniciatívu neprejavuje Čekovský napríklad pri presadzovaní zmeny financovania RTVS, čo Gallo považuje za najväčší problém verejnoprávneho vysielateľa. Dodal, že dopad zákona o mediálnych službách, ak prejde v znení, ktoré do parlamentu predložilo MK SR, môže mať podľa prepočtov vedenia telerozhlasu fatálne následky. Harmonogram voľby generálneho riaditeľa RTVS je podľa Galla plne v kompetencii zákonodárneho zboru a mal by zohľadňovať skutočnosť, že Jaroslavovi Rezníkovi končí mandát koncom júla 2022.