26. 12. 2012

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Tlaky politikov alebo podnikateľských kruhov sú citeľné vo všetkých médiách. V tomto smere však nezávislosť v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) garantujú aj profesionáli pracujúci v spravodajstve a publicistike RTVS, tvrdí generálny riaditeľ spojeného verejnoprávneho média Václav Mika. Zdôrazňuje, že je realista a rôzne tlaky zažil v každom médiu v akom doteraz pôsobil. “Vždy okolo médií je politika polarizovaná na dve strany. Ak budú všetci mierne nespokojní, tak to je tiež dobrý výsledok,“ povedal v rozhovore pre SITA Mika.
Pre Václava Miku, ktorý je na čele RTVS od 2. augusta je v tejto oblasti podstatné, aby nevznikali kauzy porušením pravidiel novinárskej práce a etiky, aby neboli spôsobené lobingom, alebo jasným príklonom k jednej zo zainteresovaných strán. – To by bol problém. “Ale, že sú reči. Tie budú a sú, v médiách je to úplne prirodzené,“ myslí si.
Tlaky typu – toto neodvysielajte “to sa už málokedy stáva. Dokonca to vylučujem, lebo keď je veľká kauza, médiá ju pokryjú. A keby jedno médium o tom neinformovalo, to sa nedá vysvetliť,“ zdôrazňuje šéf RTVS s tým, že ak by aj niekto zastavil médium, ktoré kauzu odhalí, vďaka súčasným technológiám to už na druhý deň ostatné médiá majú. Podľa Miku skrátka, už “systém riadenia médií, že niekto zavolá a povie, že toto sa nebude vysielať, nefunguje. Nestretol som sa s tým. Sú veci, ku ktorým sa dá pristupovať senzitívnejšie, menej senzitívne. Všetci máme nejakú mediálnu prax, ale takéto brutálne cenzúry. – Nie, to nefunguje,“ doplnil v rozhovore pre SITA Václav Mika.


© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.