27. 3. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Francúzsky súd nariadil dnes magazínu Closer, aby zaplatil pokutu 15.000 eur za zverejnenie fotografií, na ktorých je podľa neho zachytený francúzsky prezident Francois Hollande v prilbe a smeruje k herečke Julie Gayetovej na tajné rande. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Hollande sa do niekoľkých dní od zverejnenia snímok v januári v bulvárnom časopise Closer rozišiel so svojou dlhodobou partnerkou Valérie Trierweilerovou. Nikdy ľúbostnú aféru s herečkou Gayetovou nepoprel.
Gayetová zažalovala magazín za porušenie súkromia. Súd na západnom parížskom predmestí Nanterre dnes rozhodol v jej prospech, ako sa to vo Francúzsku často stáva, pretože krajina má prísne zákony na zachovávanie súkromia. Súd nariadil magazínu Closer zaplatiť 15.000 eur, teda menej než 54.000 eur, ktoré požadovala Gayetová - a musí zverejniť rozsudok na titulnej strane.
Novinárka Trierweilerová bola po prevalení Hollandovho ľúbostného vzťahu v médiách niekoľko dní hospitalizovaná a začiatkom tohto mesiaca takisto vyhrala žalobu proti tomu istému magazínu za zasahovanie do súkromia.

Turecko dnes zablokovalo YouTube. Urobilo to týždeň po tom, ako zakázalo sociálnu sieť Twitter, informovala agentúra DPA.
      "Prístup bol zablokovaný vedením telekomunikácií," informuje správa telekomunikačného regulátora, ktorá sa objaví v Turecku po pokuse o prístup na videoportál.
      Turecko zablokovalo YouTube pred nedeľňajšími komunálnymi voľbami, v rámci boja premiéra Recepa Tayyipa Erdogana so sociálnymi médiami.
      Podľa štátnej tlačovej agentúry Anatólia požiadalo o zablokovanie YouTube ministerstvo zahraničných vecí s odvolaním sa na ohrozenie národnej bezpečnosti "najvyššieho stupňa". Na YouTube sa totiž objavila zvuková nahrávka, na ktorej údajne šéfovia tajných služieb, armády a rezortu diplomacie hovoria o možných vojenských operáciách v Sýrii. Jej autentickosť nebolo možné overiť.
      Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu dnes vyhlásil, že zverejnenie tejto nahrávky je vyhlásením vojny Turecku. Jeho rezort uviedol, že niektoré časti nahrávky boli zmanipulované, informovala agentúra Reuters.
      Twitter, ktorý má v Turecku približne desať miliónov užívateľov, je zablokovaný od minulého piatku. Západ a OSN to odsúdili. Ankarský súd v stredu nariadil zrušiť toho rozhodnutie, proti verdiktu sa však úrady ešte môžu odvolať.
      YouTube bol v Turecku zablokovaný aj v minulosti, približne dva roky do roku 2010.

Copyright © TASR 2013

Španielske médiá vo štvrtok zverejnili správu o zrútení lietadla do mora pri ostrove Gran Canaria, ktoré však oficiálne miesta označili za "falošný poplach". Podľa vyhlásenia štátneho podniku AENA (Aeropuertos Espaňoles y Navegación Aérea - Španielske letiská a vzdušná navigácia) prevzatého zahraničnými kanálmi vrátane britskej BBC bola za havarovaný stroj považovaná loď neobvyklého vzhľadu, ktorá sa plavila blízko pobrežia. Podľa miestnych zdrojov išlo v skutočnosti o súlodie so žeriavom pripomínajúce z diaľky lietadlo. Španielske médiá pôvodne uvádzali, že k miestu "dopadu" vzdialenému zhruba tri kilometre od brehu smerujú pohotovostné zložky.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.