21. 5. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Ryan Giggs by počas blížiacich sa majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii mohol hodnotiť i prácu svojho nového šéfa v anglickom Manchestri United Louisa van Gaala, ktorý ešte na šampionáte povedie reprezentáciu Holandska. Štyridsaťročný Walesan, ktorý v pondelok oznámil ukončenie aktívnej kariéry, sa totiž stane spolukomentátorom juhoafrickej káblovej televízie Supersport. Oficiálna stránka stanice uviedla, že nedávno menovaný asistent kormidelníka Manchestru United by na blížiacom sa šampionáte mal plniť úlohu odborníka.
Supersport vo svojom vyhlásení potvrdil, že Giggs bude členom ich tímu, ktorý bude pracovať na prenosoch z MS. "Kontaktovali sme kvalitných hráčov, ktorí sa zúčastnia na príprave špičkového podujatia," uviedla spomenutá televízia.
Legendárny záložník Giggs skončil s aktívnou činnosťou po 23 rokoch. Celú kariéru strávil v Manchestri United, s ktorým dokázal vyhrať 13 ligových titulov, štyrikrát sa radoval so zisku FA Cup-u a dvakrát oslavoval triumf v Lige majstrov. Ryan Giggs sa s waleským výberom na MS nikdy nepredstavil.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Moskovský súd dnes včera za vraždu investigatívnej novinárky Anny Politkovskej z roku 2006 piatich mužov vrátane troch obžalovaných, ktorí boli v predchádzajúcom procese oslobodení od obvinenia. Informovali o tom ruské tlačové agentúry.
Vražda kritičky Kremľa Politkovskej pritiahla pozornosť na nebezpečenstvá, ktorým čelia Rusi, keď sa postavia proti úradom, a prehĺbila aj obavy Západu o vládu zákona v Rusku za pôsobenia prezidenta Vladimira Putina. Ten slúžil v čase násilnej smrti novinárky svoje druhé funkčné obdobie, uviedla agentúra Reuters.
Spomínané oslobodenie troch mužov inou súdnou porotou v roku 2009 vrhlo zlé svetlo na ruskú prokuratúru a tento verdikt neskôr zrušil najvyšší súd, ktorý nariadil nový proces. Výsledkom je dnešný nový rozsudok pre trojicu mužov.
Obžalovanými boli traja čečenskí bratia - jedného z nich úrady obvinili zo streľby na Politkovskú 7. októbra 2006 vo vestibule moskovského domu, kde bývala. Ďalšími obžalovanými boli ich strýko, ako aj bývalý policajt.
Advokáti, aktivisti za ľudské práva a príbuzní Politkovskej tvrdia, že spravodlivosť nebude vykonaná, kým osoby, čo jej nájomnú vraždu nariadili, nebudú identifikované a odsúdené.
Hovorca ruských federálnych vyšetrovateľov uviedol, že úrady robia, čo je v ich silách, aby identifikovali a vypátrali osobu stojacu za vraždou.

Britský novinár Graham Phillips, ktorý pracuje pre ruskú televíziu RT, v utorok oznámil, že ho na kontrolnom stanovišti v Mariupole na východe Ukrajiny zadržala Národná garda. Po telefonáte s ním televízia stratila kontakt, uviedla dnes na svojej internetovej stránke.
      Podľa zdroja RT Národná garda údajne chcela Phillipsa prepustiť, ale pod podmienkou, že zmaže všetky záznamy, ktoré zhotovil na zátarasách. Keď odmietol, garda privolala príslušníkov Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU), ktorí Britovi zhabali celú výbavu a rozhodli sa poslať ho do Kyjeva.
      Phillips v telefonáte tvrdil, že mu kládli otázky, či je špión a aký je jeho postoj k separatizmu. Povedal, že referendá považuje za legitímne a vyslanie armády na východ Ukrajiny za "absolútne nesprávne". Vojakom vysvetľoval, že ako redaktor RT "zachováva úplnú objektivitu a neutralitu".
      Ukrajinskí radikáli podľa RT pred dvoma týždňami vypísali odmenu za zadržanie Phillipsa. Pravý sektor údajne ponúkol za dolapenie "ruského špióna" 10.000 dolárov.
      Agentúra ITAR-TASS doplnila, že výzvu na zadržanie novinára rozniesli internetoví aktivisti Euromajdanu, ktorí ho obvinili z podpory stúpencov federalizácie a šírenia dezinformácií.
      Britské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, v súvislosti so zadržiavaním Phillipsa je pripravené poskytnúť konzulárnu pomoc.
      Národná garda zadržala 18. mája pri Kramatorsku aj novinárov televízie LifeNews Olega Siďakina a Marata Sajčenka. Podpredsedníčka Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Viktoria Siumarová ich obvinila z napomáhania "teroristom". V utorok šéfredaktor televízie Anatolij Sulejmanov uviedol, že dvojicu previezli do Kyjeva do budovy riaditeľstva SBU.Copyright © TASR 2014