22. 8. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký novinár James Foley svojím smelým a oddaným postojom k pravdivému informovaniu o jednej z najnebezpečnejších vojnových zón sveta slúžil celému medzinárodnému spoločenstvu, ktoré je ohrozované silami zla. Napísal to dnes v liste adresovanom americkému ministrovi zahraničných vecí Johnovi Kerrymu šéf maďarskej diplomacie Tibor Navracsics v reakcii na Foleyho vraždu v Sýrii.
V liste zverejnenom agentúrou MTI Navracsics vyjadril sústrasť novinárovej rodine i Kerrymu. Dodal, že brutálne zavraždenie novinára zaráža každého, zvlášť však maďarských diplomatov, ktorí pomáhali pred tromi rokmi pri oslobodení Foleyho z líbyjského zajatia.
Maďarský minister vyjadril podporu Spojeným štátom v ich boji proti "nezmyselnému radikalizmu". "Som presvedčený, že medzinárodné spoločenstvo musí urobiť všetko pre zastavenie násilia, ktoré ohrozuje naše spoločné hodnoty a životy miliónov ľudí," uzatvára Navracsics.
Militanti z Islamského štátu zverejnili v utorok videonahrávku zachytávajúcu brutálnu vraždu Jamesa Foleyho, ktorý zmizol v Sýrii v novembri 2012. Totožnosť maskovaného muža, ktorý novinára zabil, zatiaľ nie je známa. Páchateľov prízvuk však nasvedčuje tomu, že by mohlo ísť o britského občana.
Na videu sa objavil aj ďalší zadržiavaný americký novinár Steven Sotloff. Toho podľa džihádistov čaká rovnaký osud ako Foleyho, ak prezident USA Barack Obama nezastaví útoky amerických vzdušných síl na postavenia IS v severnom Iraku. Šéf Bieleho domu reagoval vyhlásením, že Spojené štáty budú pokračovať v boji voči tejto teroristickej organizácii.
     


Smrti amerického novinára Jamesa Foleyho, uneseného v Sýrii 22. novembra 2012 počas amerického sviatku Dňa vďakyvzdania, predchádzali rokovania, ticho, výmena e-mailov, tajná misia a nakoniec desivé varovanie, napísala dnes v článku tlačová agentúra Reuters.
      Po mesiacoch mlčania zo strany únoscov Jamesa Foleyho dostala jeho rodina večer 13. augusta mrazivú správu: Foley bude zabitý odplatou za americké nálety na militantnú organizáciu Islamský štát (IS).
      Rodina odovzdala odkaz americkej vláde. Federálny vyšetrovací úrad (FBI), ktorý rieši prípady týkajúce sa unesených amerických občanov, pomohol s odpoveďou a požiadal v nej o milosť pre novinára. Reutersu to v telefonickom rozhovore uviedol Phil Balboni, šéf internetového spravodajského média GlobalPost so sídlom v Bostone, pre ktoré Foley pracoval.
      "Bola to naliehavá žiadosť o milosť. Bolo to vyhlásenie, že Jim je nevinný novinár", ktorý si váži ľud Sýrie, povedal Balboni.
      Foleyho rodina a priatelia dúfali, že militanti len blufujú a chcú výkupné, dodal šéf GlobalPostu.
      V utorok 19. augusta militanti Islamského štátu ohromili Ameriku brutálnym videom zverejneným na stránke YouTube: zachytávalo, ako muž v čiernom oblečení odrezáva Foleymu (40) hlavu. Muž sa tiež vyhrážal, že zabije aj druhého amerického novinára, Stevena Sotloffa.
      Foleyho smrť len zdôraznila, že Sýria sa zrejme stala pre novinárov najnebezpečnejšou krajinou na svete. Zabitie Foleyho nasledovalo po intenzívnych snahách GlobalPostu a ďalších zúčastnených identifikovať jeho únoscov a po krátkej výmene e-mailov medzi militantmi a jeho rodinou koncom roka 2013 o prípadnom výkupnom.
      Únoscovia požadovali za jeho prepustenie výkupné 100 miliónov eur čiže približne 135 miliónov dolárov, uviedol hovorca GlobalPostu.
      Foleyovci dlho nedostali od militantov odpoveď, až tento mesiac im prišiel výhražný e-mail, ktorý GlobalPost zverejnil so súhlasom rodiny vo štvrtok v úplnom znení.
      E-mail bol označený ako "odkaz americkej vláde a jej ovciam-občanom". Písalo sa v ňom: "Dostali ste veľa šancí na vyrokovanie prepustenia vašich ľudí pomocou finančnej hotovosti, ako to urobili aj iné vlády."
      Organizácia IS dodala, že ponúkla aj výmenu väzňov za "moslimov, ktorých v súčasnosti zadržiavate".
      Militanti ďalej v e-maile napísali, že Spojené štáty napriek tomu zareagovali náletmi. E-mail ukončili vyhlásením, že Foley "bude popravený a bude to priamy dôsledok vašich previnení voči nám".
      Biely dom sa odmietol vyjadriť k tomuto varovaniu ohľadne Foleyho. Dodal však, že začiatkom leta boli do Sýrie na tajnú misiu vyslaní vojaci pre špeciálne operácie, ktorých úlohou bolo zachrániť amerických rukojemníkov vrátane Foleyho, ale nenašli ich.
      "Od jeho únosu sme využili každý prostriedok, ktorý sme mali, aby sme ho priviedli domov k rodine, a každý spôsob, aby sme získali akúkoľvek informáciu o mieste jeho pobytu, jeho zdravotnom stave a hrozbám, ktorým čelí," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Caitlin Haydenová.
      Obama sa v stredu 20. augusta zaprisahal, že Spojené štáty budú ďalej podporovať Iračanov v boji proti Islamskému štátu.
      S Foleym bol zadržiavaný aj ostrieľaný francúzsky vojnový novinár Didier Francois, ktorého v apríli prepustili spolu s troma ďalšími francúzskymi rukojemníkmi. "Muž, ktorý ho zabil, je ten istý muž, ktorý ho od začiatku zadržiaval," uviedol pre Reuters Francois, ktorý strávil deväť mesiacov zajatia aj so Sotloffom.
      Francois povedal o Foleym: "Bol to výnimočný človek s pevným charakterom. Bol príjemným spoločníkom počas zadržiavania, pretože bol vyrovnaný, slušný a súdržný. Nikdy nepodľahol tlaku a násiliu únoscov."


Copyright © TASR 2014