20. 8. 2014

Poprava Jamesa Foleyho

Poprava Jamesa Foleyho

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) je "zdesená" videom zachytávajúcim brutálnu popravu amerického novinára Jamesa Foleyho džihádistickou skupinou Islamský štát (IS). Oznámila to dnes agentúra DPA.
"Islamský štát posunul zachádzanie so zajatcami do extrému," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ RSF Christophe Deloire. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) dnes potvrdil autentickosť videa, oznámil spravodajský portál Global Post.
V Sýrii sú stále zadržiavaní traja zahraniční novinári a približne 50 domácich profesionálnych alebo občianskych žurnalistov, a to ozbrojenými skupinami alebo režimom prezidenta Bašára Asada, uviedla novinárska organizácia so sídlom v Paríži.
Od vypuknutia sýrskeho konfliktu v marci 2011 prišlo v tejto krajine o život popri desiatkach občianskych novinárov aj 39 profesionálnych žurnalistov, z ktorých 12 bolo zo zahraničia.
"Násilie voči novinárom má hrôzostrašný účinok na celú spoločnosť a nemožno ho tolerovať. Treba spraviť ešte viac pre ukončenie tohto kruhu beztrestnosti," povedala špecialistka na slobodu médií Dunja Mijatovičová z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorú citovala agentúra ITAR-TASS.
Podľa Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ) sú medzi krajinami s najhoršími bezpečnostnými podmienkami pre prácu žurnalistov aktuálne Ukrajina, Irak, Sýria a Pakistan.


Islamský militant oblečený v čiernom, ktorý na videozázname kolujúcom na internete odrezal hlavu americkému novinárovi Jamesovi Foleymu, je pravdepodobne britský občan, napísala dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie britského ministra zahraničných vecí Philipa Hammonda.
Hammond v súvislosti so zverejneným videom povedal, že muž, ktorý na videu stojí s nožom v ruke "je pravdepodobne Brit", čo podľa neho len potvrdzuje skutočnosť, že islamisti na mobilizáciu bojovníkov zo Západu využívajú čoraz prepracovanejšie metódy.
Autentickosť hrôzostrašného videa, na ktorom militant z organizácie Islamský štát (IS) odrezal Foleymu hlavu a vyhráža sa smrťou ďalšieho rukojemníka, potvrdil podľa agentúry Reuters aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Maskovaný džihádista na videozázname hovoril plynule po anglicky a podľa dialektologičky z univerzity v Lancasteri Claire Hardakerovej mal londýnsky prízvuk.
Hammond pre BBC povedal, že Británia si je účasti svojich občanov na zverstvách páchaných IS a inými extrémistickými organizáciami vedomá. Podľa neho zapájanie sa Britov do islamistického povstania na Blízkom východe zvyšuje riziko, že po návrate domov by títo džihádisti mohli páchať teroristické útoky vo svojich domovských krajinách.
Francúzski a nemeckí experti tvrdia, že v súčasnosti bojuje rozličných krajinách Blízkeho východu približne 1300 európskych džihádistov, z ktorých niekoľko stoviek pochádza z Británie.
Shiraz Maher z Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie londýnskej King's College uviedol, že videozáznam s Foleyho popravou dokazuje, že britskí džihádisti patria v Sýrii a Iraku "k najzúrivejším a najhlučnejším bojovníkom".
"Bohužiaľ, britská účasť na konfliktoch, ktoré momentálne zúria v Sýrii a Iraku, je plnohodnotná s tým, že Britov vidno na frontových líniách, ako sa zúčastňujú na všetkých možných bojových aktivitách," uviedol pre BBC Maher. "Preto sme videli britských občanov v úlohách samovražedných atentátnikov, ako aj katov," dodal.

Copyright © TASR 2014