12. 10. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSJe znepokojujúce, že budúcnosť srbskej tlačovej agentúry Tanjug je ohrozená aj po druhom - zrejme neúspešnom - pokuse na jej privatizáciu, oznámila Európska aliancia tlačových agentúr (EANA).
Tlačová agentúra Tanjug vstúpila do privatizácie na základe nového privatizačného zákona. Procedúra zameraná na odštátnenie Tanjugu sa začala spolu s privatizačným procesom vzťahujúcim sa na ďalších 37 srbských štátnych médií.
Konečným termínom na privatizáciu štátom vlastnených mediálnych spoločností je 31. október. Po uplynutí tejto lehoty skončí platnosť príslušného zákona o štátnej tlačovej agentúre Tanjug a Tanjug prestane existovať, uvádza vo svojom vyhlásení samotná agentúra.
"Rada aliancie tlačových agentúr (EANA) apeluje na srbskú vládu, aby uskutočnila zmeny potrebné na zaistenie poslania tejto agentúry ako poskytovateľa neskreslených informácií srbským a medzinárodným médiám," uviedla vo verenom vyhlásení adresovanom srbskej vlády Rada aliancie tlačových agentúr.
"Pokračovanie prevádzky ako poskytovateľa objektívneho spravodajského servisu je dôležité ako pre pluralitu médií v Srbsku, tak aj pre informovanie o Srbsku v európskej mediálnej komunite. V čase utrpenia a dramatického medzinárodného vývoja (vrátane migrácie), zasahujúcich celú Európu, je dôležité zaistiť dôveryhodnú a medzinárodne rešpektovanú značku agentúry Tanjug tak, aby sa na ňu mohli občania spoľahnúť, že budú dobre informovaní," vyhlásila Rada Európskej aliancie tlačových agentúr so žiadosťou o stretnutie s vládou na prediskutovanie mediálnej plurality, vlastníckych štruktúr a poslania Tanjugu.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych, technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.
Copyright © TASR 2015Americký herec a komik Paul Reubens sa objaví v televíznom projekte Gotham (2014). V nedeľu o tom na komiksovom festivale Comic-Con v New Yorku informoval Robin Lord Taylor, ktorý v seriáli stvárňuje mladého Tučniaka. Šesťdesiattriročný Reubens si Tučniakovho otca už raz zahral, a to v snímke Batman sa vracia (1992) režiséra Tima Burtona. V úlohe jeho syna sa vtedy predstavil americký herec Danny DeVito.
Paul Reubens, vlastným menom Paul Rubenfeld, sa do povedomia verejnosti zapísal najmä ako Pee-wee Herman z televíznych programov pre deti. Zrejme najznámejšími z nich sú rodinná komédia Pee-weeho veľké dobrodružstvo (1985), ktorú režíroval spomínaný Tim Burton, či seriál pre deti s názvom Pee-wee's Playhouse (1986 - 1991). Druhý spomenutý projekt získal celkovo 15 cien Daytime Emmy. Reubens sa tiež objavil v seriáloch Murphy Brownowá (1988 - 1998), All McBealová (1997 - 2002), Povedz, kto ťa zabil (2007 - 2009) či TRON: Povstanie (2012). Rodák z New Yorku sa predstavil aj vo viacerých snímkach, medzi ktoré patria napríklad hudobná komédia Bratia Bluesovci (1980), komédia Pandemonium (1982), spomínaný Batman sa vracia, Kokaín (2001), Poliši z Rena (2007) či Accidental Love (2015).
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.