13. 10. 2015

Rok Ľudovíta Štúra s RTVS


Rok Ľudovíta Štúra s RTVS


Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, kodifikátora súčasnej podoby slovenského spisovného jazyka, politika, jazykovedca, učiteľa, spisovateľa a vedúcej osobnosti slovenského národného obrodenia v 19. storočí, pripravuje RTVS bohatý program v televíznom a rozhlasovom vysielaní. Nebudú chýbať filmové a dokumentárne premiéry, seriálová klasika či priamy prenos z celonárodných osláv v Uhrovci.
Programovou dominantou bude premiéra vizuálne príťažlivej dokudrámy o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra True Štúr, ktorú pripravila RTVS v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Crazy Company. Dej sa odohráva v r. 1856 počas jednej januárovej noci v Modre. Hlavnou postavou filmu je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), ktorý prichádza na Štúrov pohreb. Nejde mu však do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane a rozhodne sa preto vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. True Štúr je pútavou snímkou s prvkami film noir, ktorý vizuálnu inšpiráciu nachádza vo filmoch ako napríklad Alois Nebel a Sin City. V ďalších úlohách sa predstavia Táňa Pauhofová, Vladimír Zboroň, Kamil Kollárik či Daniel Ratimorský.
Dvojka odvysiela premiérový dokumentárny film Ľudovít Štúr, ktorý prezentuje túto osobnosť našich dejín s dôrazom na jeho duchovný a náboženský rozmer a ktorý bol historiografiou bývalého režimu zámerne zamlčiavaný. Prináša doposiaľ nepublikované archiválie a po prvýkrát predstaví aj miesta v zahraniční, na ktorých Štúr pobýval. Unikátny 40-minútový dokumentárny film vznikol v interných kapacitách RTVS.
"V rádiách RTVS si toto významné výročie pripomíname počas celého roka, v Rádiu Slovensko budeme počas víkendu v sobotu 24. 10. a v nedeľu 25. 10. prinášať živé vstupy z národných osláv v Uhrovci," hovorí riaditeľ Sekcie programových služieb Slovenského rozhlasu Vincent Štofaník. V sobotu 24. 10. Rádio Slovensko odvysiela fíčer Petra Turčíka a dramaturgičky Táne Kusej Ľudovít Štúr – čo nás o ňom neučili, ktorý sa bude zaoberať menej známymi faktami zo života Ľudovíta Štúra z pohľadu najnovších výskumov slovenských historikov a literárnych vedcov.
Panoráma Rádia Regina si Ľ. Štúra pripomenie v trojhodinovej celonárodnej spomienke z Uhrovca. Nebudú chýbať živé rozhovory s riaditeľkou Uhrovského múzea, reportáže z rodného domu Ľ. Štúra, historického sprievodu Štúrovcov a tiež príspevky o pamätnej známke a minci Ľ. Štúra.
Rádio Devín pripravilo do vysielania viacero premiérových formátov – 20-dielny cyklus dokumentov Najkrajšie štúrovské, fíčer Terezy Simanovej Ľudovít nie je včerajší, 25. 10. odvysiela Koncert Detského a dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu z Hradného kostola sv. Kataríny v Kremnici venovaný pamiatke Ľudovíta Štúra. "Do pozornosti poslucháčov by som tiež rád dal premiéru rozhlasovej hry režiséra a scenáristu Petra Janků Labutia pieseň veľkého Slovana, ktorú odvysiela Rádio Devín v utorok 27. 10," uzavrel V. Štofaník.

Kompletný program RTVS k Roku Ľudovíta Štúra nájdete na stránke http://www.rtvs.sk/televizia/clanky/90640/rok-ludovita-stura-s-rtvs