31. 3. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Tvorcovia seriálu Hra o tróny (2011) zverejnili prostredníctvom služby YouTube ďalší teaser trailer siedmej sezóny. V jedenapolminútovej ukážke možno vidieť Cersei Lannister v podaní Leny Headey, Daenerys Targaryen, ktorú hrá Emilia Clarke, a Kita Haringtona stvárňujúceho Jona Snowa. Všetci traja kráčajú k svojim trónom, zatiaľ čo v pozadí znie skladba Sit Down od anglickej rockovej kapely James. Na záver videa sa v krátkosti ukáže aj Nočný kráľ, vodca Bielych chodcov.
Siedma sezóna populárneho projektu odštartuje 16. júla na televízii HBO. Doterajšie série Hry o tróny mali premiéry spravidla v apríli. Aktuálnu sezónu museli tvorcovia odložiť na neskôr, aby mohli prispôsobiť nakrúcanie viacerým podmienkam, medzi ktoré patrilo aj ponuré počasie. Na rozdiel od doterajších sérií, ktoré ponúkli vždy po desať epizód, bude mať očakávaná sezóna o tri časti menej. V nových epizódach sa okrem menovaných Haringtona, Headey a Clarke predstavia napríklad aj Peter Dinklage a Nikolaj Coster-Waldau.
Príbeh Hry o tróny sa odohráva vo fiktívnom svete Siedmich kráľovstiev na kontinentoch Západozem a Essos, kde v období podobnom stredoveku bojuje o Železný trón niekoľko urodzených rodín. Prichádza však zima, ktorá môže trvať dlhé roky. Dej sa začína v čase, keď sa za slabo stráženou severnou Stenou aktivizuje armáda nekorunovaného kráľa Mancea Raydera a tiež desiví Bieli chodci. Za morom zas krásna Daenerys Targaryen túži po tróne, ktorý jej rodine patril dlhé roky, a na dosiahnutie svojho cieľa má nebezpečnú zbraň - tri draky. Hoci predlohou seriálu je knižná séria Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, od piatej sezóny sa seriál uberá vlastnou cestou. Tvorcovia už totiž použili všetok materiál z doteraz vydaných kníh. Martin v súčasnosti pracuje na šiestej knihe z plánovaných siedmich. Seriál by mal skončiť v roku 2018 ôsmou sezónou, ktorá bude mať šesť epizód.

Škótsky herec David Tennant, ktorý je známy napríklad zo seriálu Doctor Who (2005), žaluje mediálnu spoločnosť News UK v prípade odpočúvania už nevychádzajúcim týždenníkom News of the World. Právnická firma Collyer Bristow, ktorá vrátane 45-ročného rodáka z Bathgate zastupuje aj ďalších deväť britských osobností, podala vo štvrtok na Vrchnom súde v Londýne žiadosť o odškodenie za tento incident. Ako v nej uviedla, jej klienti nemali pre ukončenie kompenzačného plánu inú možnosť. Týždenník sa podľa firmy síce "priznal a ospravedlnil za vstupovanie do hlasových schránok viacerých prominentných osôb" a v roku otvoril spomínaný plán ako alternatívu k súdnym procesom, ale odškodňoval menej ako 18 mesiacov. "News Group stiahla kompenzačný plán v roku 2013, pričom pre tento krok neuviedla pádne vysvetlenie a zlyhala v odškodnení obetí, aj napriek všetkej snahe právnikov urovnať prípad mimosúdne," uviedol Steven Heffer konajúci v mene žalobcov.
James Murdoch, ktorý je synom mediálneho magnáta Ruperta Murdocha a vlastníka News UK, zastavil v júli 2011 po 168 rokoch vydávanie týždenníka News of the World po tom, ako sa na verejnosť dostali informácie, že sa nabúrali do telefónu zavraždenej školáčky Milly Dowler. Magazín okrem toho neoprávnene sledoval telefóny celebrít, politikov či členov britskej kráľovskej rodiny. Škandál pobúril britskú verejnosť a musela naň reagovať aj vláda, ktorá si v týždenníku objednávala inzertný priestor. Bývalý šéfredaktor Andy Coulson strávil v súvislosti s prípadom 18 mesiacov za mrežami. Medzi osobnosťami, ktoré sa dočkali odškodnenia boli napríklad Jude Law, Hugh Grant či Charlotte Church. Ďalšie celebrity, ktoré s Tennantom žiadajú kompenzáciu sú Fran Cutler, Jess Morris, Tanya Frayne, Sophia Myles, Rob Gros či Eddie Irvine. Podobnú žiadosť na súde údajne podali aj ďalšie právnické firmy. Zástupcovia News UK sa k situácii odmietli vyjadriť.
David Tennant v kultovom seriáli Doctor Who, známom aj ako Pán času, účinkoval v rokoch 2005 až 2010, pričom sa predstavil ako Desiaty Doktor. Zahral si tiež Bartyho Croucha Juniora vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša (2005) alebo lovca upírov Petra Vincenta v remakeu hororovej komédie Fright Night (2011). Predstavil sa aj v hlavných úlohách seriálov Single Father (2010), Broadchurch (2013) a Gracepoint (2014).Americká Akadémia filmových umení a vied bude aj naďalej spolupracovať so spoločnosťou PricewaterhouseCoopers (PwC), ktorej zamestnanci sú zodpovední za chybu počas tohtoročného udeľovania Oscarov. Po utorkovom stretnutí členov správnej rady akadémie informáciu prostredníctvom e-mailu členom oznámila prezidentka Cheryl Boone Isaacs. "Od ceremoniálu až dodnes PwC prevzala za chybu plnú zodpovednosť. Spolupráca s PwC je pre nás veľmi dôležitá, ale trváme na tom, že chyba zamestnancov firmy je neprijateľná. Preskúmali sme rozsiahle prepracovanie protokolov, ktoré pripravila PwC, a rozhodli sme sa v spolupráci pokračovať," vyjadrila sa prezidentka akadémie.  
Firma PwC okrem prevzatia zodpovednosti navrhla sprísnenie pravidiel a Isaacs zmeny potvrdila. Týka sa to napríklad zákazu elektronických zariadení v zákulisí počas ceremoniálu. Partner PwC Rick Rosas, ktorý zodpovedal za odovzdávanie obálok s menami víťazov v rokoch 2002 - 2013 sa vráti k tejto funkcii spolu s ďalším spolupracovníkom, ktorého meno zatiaľ spoločnosť neoznámila. K týmto zamestnancom, ktorí poznajú tajné výsledky hlasovania, pribudne tretí, ktorý bude počas udeľovania v kontrolnej miestnosti s režisérom podujatia. 
V závere večera udeľovania tohtoročných Oscarov došlo k chybe pri vyhlasovaní najlepšieho filmu, za ktorý najskôr označili muzikál La La Land a až potom skutočného víťaza, drámu Moonlight. Pochybili zamestnanci PwC Brian Cullinan a Martha Ruiz, keď odovzdali nesprávnu obálku. Akadémia neskôr potvrdila, že ani jeden z nich už nebude pracovať na ďalších ceremoniáloch. 

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.