30. 3. 2017

Zomrel Ernest Stredňanský

Zomrel Ernest Stredňanský

Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel dnes významný slovenský televízny a divadelný režisér Ernest Stredňanský. Pre TASR to potvrdila najbližšia rodina.
Ernest Stredňanský bol režisér známych televíznych pondelkov, vysielaných z bratislavského štúdia, dlhoročný redaktor Hlasu Ameriky a Slobodnej Európy a jeden z dvoch slovenských držiteľov Emmy Award, prestížneho amerického ocenenia za televíznu tvorbu.
Narodil sa 4. apríla 1930 v Čadci. Na bratislavskom konzervatóriu vyštudoval herectvo, bol spoluzakladateľom televízneho štúdia Československej televízie v Bratislave. Režíroval prvú pôvodnú slovenskú televíznu inscenáciu Príbeh Verony Tkáčovej. Po okupácii sovietskymi vojskami v roku 1968 emigroval do zahraničia. Pracoval v rádiu Slobodná Európa v Mníchove.
Z Nemecka odišiel do Spojených štátov, kde pracoval aj ako predavač vo večierke potravinového reťazca. Neskôr sa zamestnal v americkej spravodajskej televíznej stanici KNTV Channel, kde počas svojho pôsobenia získal najvýznamnejšie americké televízne ocenenie Emmy za produkciu a svetelné efekty. Prednášal aj na State University v San José. Po roku 1989 sa vrátil na Slovensko.
Posledná rozlúčka s Ernestom Stredňanským bude v sobotu 1. apríla o 10.00 h v bratislavskom krematóriu.

Copyright TASR ©2017