31. 3. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


 

Newyorský súd zamietol žalobu na tvorcov seriálu Teória veľkého tresku (2007) pre skladbu Soft Kitty. Pieseň je upravenou verziou veršovačky Warm Kitty, ktorú v roku 1937 vydala poetka Edith Newlin. Dcéry autorky v žalobe tvrdili, že zástupcovia Warner Bros. ich nepožiadali o súhlas s použitím piesne, a preto žiadali odškodné v nešpecifikovanej výške. Okrem toho požadovali, aby súd tvorcom sitkomu zakázal pesničku ďalej používať. Producenti seriálu však v roku 2007 získali povolenie na používanie diela od spoločnosti Willis Music Co, ktorá ho publikovala v knihe Songs for the Nursery School (1937). Podľa žaloby sa ale zástupcovia vydavateľstva neskontaktovali s pozostalými Edith Newlin aj napriek tomu, že je v knihe uvedená ako autorka veršovanky. Súd teraz rozhodol, že žaloba nepreukázala vlastníctvo autorských práv na dielo.

Tvorcami sitkomu o vedcoch, ktorým sa do života priplietla krásna mladá žena, sú Chuck Lorre a Bill Prady. Seriálu sa okrem úspechu u divákov podarilo dosiahnuť aj uznanie kritiky. Spomedzi hercov a herečiek najviac žiari Jim Parsons (Sheldon), ktorý získal štyri ceny Primetime Emmy (2010, 2011, 2013, 2014) i Zlatý glóbus (2011). Okrem toho v sérii účinkujú Johnny Galecki (Leonard), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard), Kunal Nayyar (Raj), Mayim Bialik (Amy) či Melissa Rauch (Bernadette).

Príbeh o Buffy, premožiteľke upírov bude pokračovať v knižnej sérii. Spin-off s názvom Slayer nadviaže na záverečnú epizódu seriálu a zameria sa na novú premožiteľku. Autorkou pokračovania bude Kiersten White, ktorá sa preslávila literatúrou pre mládež, napríklad sériou Paranormáli. "Poviem to na rovinu - len čo som dostala ponuku napísať Slayer, kričala som. Vydesilo to moje deti, ale ospravedlňovať sa nebudem. Buffy ovplyvnila každý môj rukopis. Všetky knihy, ktoré som kedy napísala, boli prípravou na túto sériu. Je úžasné, že dostanem šancu ukázať svetu, čo bolo súčasťou mojej fantázie viac než polovicu môjho života. Napísať vlastný príbeh premožiteľky je jeden z najneskutočnejších zážitkov mojej kariéry. Teším sa, že ho budem zdieľať s fanúšikmi," vyjadrila sa spisovateľka v rozhovore pre týždenník Entertainment Weekly.
Knižná séria by mala začať vychádzať na jeseň budúceho roka vo vydavateľstve Simon & Schuster. "Kiersten White, ktorej prácu nesmierne obdivujeme, je perfektnou voľbou pre napísanie originálnej série zo sveta Buffy. Veľmi sa tešíme, že súhlasila a pridá k jednej z najvplyvnejších súčastí populárnej kultúry svoje skúsenosti a nadšenie," dodala Liesa Adams z nakladateľstva.
Seriál Buffy, premožiteľka upírov (1997 - 2003) v marci oslávil 20 rokov. Pri tejto príležitosti vyjde tretieho októbra v špeciálnej zberateľskej edícii kniha Buffy the Vampire Slayer: Twenty Years of Slaying, ktorá doplní počas trvania seriálu vydané tri diely Buffy the Vampire Slayer Watcher’s Guides. Nová edícia zahŕňa aj dosiaľ nepublikované rozhovory s hercami a štábom. Pri príležitosti výročia si na seriál zaspomínala aj herečka Sarah Michelle Gellar, ktorá v ňom stvárňovala Buffy. "Vedeli sme, že show má potenciál, ale myslím že nikto z nás netušil, aký trvalý vplyv bude mať. Ako herečka som si želala, aby som mala aspoň jednu rolu, ktorou zanechám stopu a s Buffy som dostala omnoho viac. Predstavovala výzvu genderovej hierarchii. Buffy možno bola vyvolená, ale ja som bola tá šťastná," vyjadrila sa prostredníctvom služby Instagram.


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Pražský mestský súd potvrdil desaťmesačné podmienky pre bývalého ministra kultúry Jiřího Balvína, niekdajšieho námestka generálneho riaditeľa Českého rozhlasu Michala Koliandra a podnikateľa Jana Hnilicu za korupciu súvisiacu s predajom zámku Českého rozhlasu v Přerove nad Labem. Každý má tiež podľa rozsudku zaplatiť peňažný trest 240.000 korún. Rozsudok je právoplatný. Zámok nakoniec majiteľa nezmenil. V čase, keď ho rozhlas ponúkal, už prípad vyšetrovala polícia, rozhlas preto výberové konanie zastavil.

Česká asociácia satelitných operátorov podala sťažnosť k Európskej komisii kvôli prechodu pozemného televízneho vysielania v ČR na štandard DVB-T2.
Postup prechodu zakotvený v návrhu novely telekomunikačného zákona je podľa satelitných operátorov v rozpore s legislatívou EÚ a znamená nepovolenú
podporu súkromným subjektom. V prípade prijatie novely hrozí arbitrážami.
V novele vraj nie je zabezpečené, že nové siete vybudované z verejných peňazí nebudú použité pre prevádzku spoplatneného vysielania.

Zdroj : ČT TXT