29. 7. 2017

Zomrel John G. Morris

Zomrel John G. Morris


Vo veku 100 rokov zomrel v piatok v nemocnici v blízkosti svojho parížskeho domova americký novinár John G. Morris. Oznámila to medzinárodná fotografická agentúra Magnum, v ktorej Morris svojho času hral kľúčovú úlohu. Ako obrazový redaktor vybral veľa snímok, ktoré určovali pohľad na moderné dejiny od druhej svetovej vojny cez vojnu vo Vietname, pripomenul v nekrológu denník The New York Times. "Hoci bol po celý život pacifista, Morris bol úzko spätý s vojnovou fotografiou, ktorú predkladal svetu," napísal o svojom niekdajšom spolupracovníkovi.
Morris sa zapísal do dejín žurnalistiky už tým, že dostal cez frontovú líniu a editoval historické zábery svojho priateľa Roberta Capu z vylodenie v Normandii 6. júna 1944; tieto fotografie o niekoľko dní neskôr zverejnil americký časopis Life.V roku 1953 sa pripojil ku slávnej agentúre Magnum, založené Capote, a mal rozhodujúcu úlohu pri výbere miest, kam agentúra posielala svoje fotoreportérov. Na začiatku 60. rokov z agentúry odišiel a pracoval v amerických denníkoch The Washington Post a The New York Times.
Snímka nahé dievčatá utekajúci z juhovietnamské dediny Trang Bang zasiahnutej napalmom, ktorej autorom je fotožurnalista Nick Ut. Na prvú stránku newyorského denníka tiež presadil dva ikonické fotografie z vietnamskej vojny: fotografiu náčelníka juhovietnamské polícia popravujícího povstalcov výstrelom do hlavy a fotografiu nahé vietnamskej dievčatá utekajúci pred náletom napalmom, akokoľvek záber odporoval redakčnom pravidlám ohľadom nahoty.
Oba snímky svojim autorom priniesli Pulitzerovu cenu.
Sám Morris sa svojho času stal očitým svedkom historickej udalosti, ktorú opísal pre titulnú stránku: 5. júna 1968 prizeral vražde Roberta Kennedyho v hoteli Ambassador v Los Angeles.
Neskôr pôsobil aj v časopise National Geographic.
"Legenda odišla," poznamenalo o Morrisová skone združenia World Press Photo, usporiadateľskej každým rokom rovnomennou prestížnu súťaž.

Copyright ČTK ©2017