9. 4. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Niekoľko dní po tom, čo izraelské jednotky zabili počas protestov v pásme Gazy deväť palestínskych Arabov - medzi nimi aj jedného novinára -, odmietol izraelský minister obrany Avigdor Lieberman výzvy na nezávislé vyšetrovanie smrti tohto žurnalistu.
"To, o čom tu teraz hovoríme, je pokrytectvo - ide tu len o záujmy, o nič iné" povedal v nedeľu minister v narážke na medzinárodné spoločenstvo.
"Videli sme už veľa prípadov, keď boli členovia Hamasu prezlečení za pracovníkov Červeného polmesiaca či za novinárov, alebo používali sanitky - a novinára, ktorý sa priblížil k hraničnému oploteniu a použil proti vojakom armády dron. Nebudeme preto už v žiadnom prípade riskovať," povedal Lieberman v izraelskom armádnom rozhlase. Píše o tom agentúra DPA.
Podľa fotografie rozšírenej v palestínskych médiách mal zabitý 30-ročný novinár Jásir Murtadža oblečenú nepriestrelnú vestu s označením "press". Údajne ho zastrelili, keď v pohraničnej oblasti Gazy natáčal, ako demonštranti pália pneumatiky a hádžu na vojenské stanovištia kamene.
Novinári, ktorí sa v tom čase nachádzali v zmienenej oblasti, tvrdia, že Murtadža nefilmoval pomocou dronu, mal podľa nich malú ručnú kameru.
Palestínčania - v počte až niekoľkých desiatok tisíc osôb - chcú v pohraničnej oblasti Gazy demonštrovať dovedna šesť týždňov. Ich protesty by mali vyvrcholiť 15. mája, keď Izrael slávi Deň nezávislosti, spomienku na vyhlásenie nezávislého židovského štátu z roku 1948. Tento deň nazývajú palestínski Arabi Nakba, čo znamená "katastrofa". 


Facebook rozošle v pondelok upozornenia 87 miliónom užívateľov, ktorých súkromné údaje mohli byť zdieľané so spoločnosťou Cambridge Analytica. Všetkých svojich užívateľov by mal upozorniť aj na aplikácie, ktoré používajú, a informácie, ktoré s nimi zdieľajú. Informovala o tom agentúra AP.
Ako spresnila, na účtoch 87 miliónov užívateľov sociálnej siete, ktorí boli pravdepodobne zasiahnutí škandálom s únikom osobných údajov, by sa mali v sekcii "upozornenia" objaviť podrobnejšie informácie o situácii.
Cambridge Analytica podľa obvinení neoprávnene získala osobné informácie facebookových používateľov, ktoré mala následne použiť na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA.
S odvolaním sa na technologického riaditeľa Facebooku Mikea Schroepfera spravodajská televízna stanica CNN spresnila, že sociálna sieť začne od pondelka upozorňovať všetkých svojich užívateľov na použitie ich osobných údajov. Facebook plánuje používateľom v sekcii upozornenia poskytnúť link s bližšími informáciami o aplikáciách, ktoré používajú, a údajmi, ktoré s týmito aplikáciami zdieľajú. Ľudia po kliknutí na tento link budú môcť vymazať aplikácie, ktoré už nechcú používať, a zamedziť tak ďalšiemu zdieľaniu svojich údajov, dodáva CNN.
Technologický riaditeľ Facebooku minulý týždeň na svojom blogu priblížil, že sociálna sieť verí, že Cambridge Analytica neoprávnene zozbierala osobné dáta až 87 miliónov facebookových používateľov. Podľa spravodajskej televíznej stanice BBC sa najprv hovorilo 50 miliónoch. Schroepfer spresnil, že situácia sa týka prevažne Američanov.
Európskej komisii (EK) v piatok sociálna sieť potvrdila, že obeťami škandálu okolo nepovoleného získavania osobných údajov môže byť aj vyše 2,7 milióna ľudí z Európy.
Sociálna sieť čelí kritike už niekoľko týždňov, odkedy informátor z analytickej firmy Cambridge Analytica prišiel s tvrdením, že spoločnosť získala údaje používateľov na to, aby pomohla v amerických prezidentských voľbách zvíťaziť Donaldovi Trumpovi.
Cambridge Analytica pracovala pre Trumpovu kampaň. Spoločnosť, čiastočne sponzorovaná Trumpovým stúpencom a finančníkom Robertom Mercerom, kombinovala užívateľské dáta s voličskými informáciami.
Podľa stanice BBC sa tak dialo prostredníctvom aplikácie s názvom This Is Your Digital Life, ktorú si stiahlo približne 305.000 ľudí. Predošlé odhady hovorili o približne 200.000 používateľov.


Copyright © TASR 2018

Spoločnosť Facebook pozastavila prístup spoločnosti pre analýzu dát CubeYou potom, čo sever CNBC zistil, že táto firma zbiera informácie o užívateľoch prostredníctvom kvízov, ktoré mali byť pre "neziskový akademický výskum". Takto získané dáta potom CubeYou zdieľala s obchodníkmi.
Scenár je veľmi podobný tomu, akým spôsobom získala neoprávnený prístup k používateľským účtom Facebooku spoločnosť Cambridge Analytica.
Prípad CubeYou podľa serveru CNBC značí, že zhromažďovanie dát z kvízov a ich využívanie pre marketingové účely zďaleka nie je ojedinelé. Už skutočnosť, že CubeYou mohla nesprávne označiť účel kvízov a Facebook jej v to nezabránil kým CNBC na problém neukázala, znamená, že spoločnosť nemá nad svojou sociálnou sieťou veľkú kontrolu.
Facebook namieta, že chybná označenie nemôže kontrolovať. Serveru oznámil, že pozastaví všetky aplikácie CubeYou až do riadneho vyšetrenia prípadu.

Copyright © ČTK 2018