16. 6. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Srbský investigatívny novinár Stefan Cvetkovič, po ktorom od štvrtka pátrala polícia, vypovedal, že ho uniesli "maskované osoby, ktoré ho chceli prepraviť do Rumunska," informuje server Novosti.rs.
Po novinárovi prebiehalo od noci na štvrtok rozsiahle policajné pátranie. V meste Bela Crkva objavili jeho opustené vozidlo s otvorenými dverami, zapnutými svetlami a hrajúcim rádiom. Vedľa osobného auta sa našli aj jeho poškodené náramkové hodinky.
Cvetkoviča nakoniec objavila polícia v meste Bela Crkva živého a zdravého v piatok popoludní a odviedla ho na výsluch do Belehradu. "Stefan Cvetkovič vypovedal ako občan, jeho výpoveď možno označiť za ohlásenie neoprávneného obmedzenia osobnej slobody... Doposiaľ nie je podozrivý, ale poškodený," spresnil pre agentúru Beta prokurátor Tihomir Kneževič.
V prípadu sa ešte v piatok vyjadril aj srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorý naznačil, že mohlo ísť o zinscenovaný únos a podrobnosti vrátane úlohy samotného novinára v prípade objasní až ďalšie podrobné vyšetrovanie.
Cvetkovič vypovedal, že z auta ho násilím vytiahli neznáme maskované osoby. Neboli však k nemu hrubí, nebili ho, ani nehladoval. Mali sa mu vyhrážať v súvislosti s prípadom vraždy významnej postavy kosovskorsbskej politickej scény Olivera Ivanoviča, ktorej sa venoval a zverejnil k nej množstvo informácií. Údajne ho mali uniesť osoby zapletené do tohto zločinu a ich plán bol jeho presun do Rumunska, píšu Novosti.
Polícia jeho výpoveď preveruje. Podľa doterajších zistení sa nenašli žiadne stopy DNA v jeho osobnom aute ani na poškodených náramkových hodinkách. Zistilo sa tiež, že bol Cvetkovič pred niekoľkými dňami v kosovskej Prištine v spoločnosti známeho biznismena z východného Srbska a s ním aj najviac komunikoval v čase bezprostredne pred svojím zmiznutím. Telefonoval tiež na neznáme číslo lokalizované v Prištine, ako aj s niekoľkými neznámymi osobami v Macedónsku.
Od roku 2013 sa novinár podľa médií sťažoval na vyhrážky. Krátko po zavraždení kosovskosrbského vodcu Ivanoviča v januári tohto roka Cvetkovič vystúpil na tlačovej konferencii, kde uviedol, že má informácie o vykonávateľoch aj objednávateľoch tohto zločinu. Predložil fotografie niekoľkých osôb, ich mená však nezverejnil. Vyhlásil, že za vraždou nestoja kosovskí Srbi ani Albánci, ale vplyvná zločinecká skupina, a atentát nemá politické ani etnické, ale výlučne kriminálne pozadie. Zverejnil tiež informáciu, podľa ktorej objednávateľ vraždy zaplatil za Ivanovičovu likvidáciu 40.000 eur, napísal spravodajský server B92.net.

Americká televízna moderátorka Oprah Winfreyová podpísala dlhodobú dohodu so spoločnosťou Apple na vytvorenie pôvodných programov určených výlučne pre streamovaciu službu, ktorú Apple ešte iba spustí. Stane sa tak hlavným rivalom značiek Amazon a Netflix, uviedla v piatok agentúra AP.
Podľa časopisu The Hollywood Reporter dohoda hovorí o výrobe filmov, televíznych šou, smartfónových aplikáciách a knihách, ktoré môžu byť distribuované prostredníctvom firmy Apple. Táto spoločnosť má zmluvy aj s inými hviezdami vrátane režiséra Stevena Spielberga, či herečiek Jennifer Anistonovej a Reese Witherspoonovej.
Apple investoval do tohto projektu miliardu dolárov. Jeho krok prichádza krátko po tom, ako bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle podpísali zmluvu s Netflixom na výrobu programov. Podľa AP sa streamovanie televíznych a filmových programov stáva postupne veľkou konkurenciou tradičných TV operátorov.
Winfreyová je sama zakladateľkou a šéfkou televízneho kanála OWN, ktorý bol spustený v roku 2011. Známou sa stala vďaka televíznemu programu The Oprah Winfrey Show, ktorý sa vysielal od septembra 1986 do mája 2011. Okrem toho je i herečkou s jednou nomináciou na Oscara, producentkou a aktivistkou v oblasti dobročinnosti.

Copyright ©TASR 2018