18. 10. 2018

V sobotu budú známi víťazi Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známi víťazi 
Košického zlatého pokladu


Odborná porota v zložení Igor Timko, Peter Bič, Rasťo Kopina, Juraj Vančík, Jindřich Bardon, Richard Jajcay a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy vyberie tri víťazné skladby z dvanástich, ktoré sa prepracovali do finále. Na víťazov čakajú finančné ceny v hodnote 1 000, 750 a 500 eur. Absolútny víťaz nahrá svoju skladbu v štúdiu Slovenského rozhlasu.

V nesúťažnej časti sa predstavia víťazi predchádzajúcich ročníkov – Adrián Ondov (2017) a z roku 2010 Tomáš Buranovský.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Štúdio RTVS Košice. Jeho výkonný riaditeľ Jozef Puchala ju vníma ako neoddeliteľnú súčasť aktivít štúdia. „Je to už 34. ročník a moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí udržali jej kontinuitu. Ide nielen o prezentačnú aktivitu košického štúdia, ale aj o prestížnu súťaž, ktorá má históriu, opodstatnenie, výsledky a budúcnosť,“ konštatoval.

V aktuálnom ročníku bolo 161 skladieb, z ktorých o prvej šestici finalistov rozhodla výberová komisia, o druhej sms hlasovaním poslucháči Rádia Slovensko. „Teší ma, že sa vďaka Košickému zlatému pokladu dostane do rozhlasového éteru 12 nových po slovensky spievaných skladieb. Teší ma aj zvyšujúci sa počet súťažných skladieb v posledných ročníkoch a taktiež skutočnosť, že sa do súťaže hlásia autori a interpreti zo všetkých kútov Slovenska,“ poznamenal Juraj Hidvéghy.

Moderátorom sobotňajšieho finálového koncertu bude Roman Bomboš. Naživo ho odvysiela Rádio Slovensko a televízny hudobný dokument si diváci môžu pozrieť v sobotu 3. novembra o 15:20 na Dvojke.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980. Od svojho vzniku vytvára priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladým autorom a interpretom pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas predchádzajúcich finálových koncertov zaznelo celkovo 361 nových slovenských piesní. K najznámejším interpretom, ktorí vďaka nej odštartovali svoju kariéru, patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorík, ale aj Tomáš Buranovský, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.