9. 11. 2018

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS 
Vyšetrovatelia objavili v dome saudskoarabského generálneho konzula v Istanbule stopy kyseliny fluorovodíkovej a ďalších chemikálií. Informovala o tom vo štvrtok panarabská spravodajská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na zdroj blízky tureckej generálnej prokuratúre.
Zdroj informoval, že telo zavraždeného novinára Džamála Chášukdžího páchatelia rozpustili v kyseline v jednej z izieb v rezidencii konzula Muhammada al-Utajbího.
Tureckí vyšetrovatelia rezidenciu prehľadali až dva týždne po zabití novinára. Istanbulský spravodajca al-Džazíry Andrew Simmons s odvolaním sa na zdroj z tureckej prokuratúry uviedol, že Chášukdžího telesné pozostatky v tomto dvojtýždňovom medziobdobí zrejme rozpustili v kyseline.
Novinár Chášukdží, žijúci v americkom exile, patril medzi popredných kritikov vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Nezvestný je od 2. októbra, keď vstúpil do budovy konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné k sobášu s tureckou snúbenicou. Z konzulátu ho však už nevideli vychádzať a odvtedy o sebe nepodal žiadnu správu.
Úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana na konci októbra potvrdil, že Chášukdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho ihneď po vstupe do priestorov zastupiteľského úradu uškrtili.

Na trest dva roky a päť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov odsúdili v Turecku novinára Hüsnüa Mahalliho, ktorý bol obžalovaný z urážky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.
"Môj klient bol odsúdený pre výrazy, ktoré použil vo svojich článkoch a tweetoch. Tie sú však v súlade s právom na vyjadrenie kritického názoru. Proti rozsudku sa odvoláme," uviedol Mahalliho právnik.
Mahalli ho zadržali v decembri 2016 po tom, čo obvinil Turecko z podpory teroristických skupín a prezidenta Erdogana označil za diktátora. V januári 2017 ho z väzby prepustili a bol vyšetrovaný na slobode.
Mahalli sa pred súdom obhajoval tým, že si len plnil svoje povinnosti novinára, napísala turecká súkromná tlačová agentúra Dogan (DHA).


Copyright ©TASR 2018